| ♡ No Name -->An0nim;x! ♡ a întrebat:

Fundaaa. Cine imi da si mie cateva idei(sa-mi explcati cum as putea face)?:* am de facut pntru scoala, la tehnologie o macheta, care sa reprezinte o cladire, orasul sau pur si simplu un peisaj dar in care sa facem si un circuit electric.De exemplu o casa unde se aprinde un beculet. Va rog muuuult. Multumesc anticipatkiss

Răspuns Câştigător
| amanda33 a răspuns:

Faci macheta din carton lipci, culori etc etc, iei un bec mic de lanterna, bagi niste lite printr-un tub de carton sa fie mai rezistent, o baterie undeva intr-un "boschete" din macheta, si faci un stalp de iluminat stradal.
simplu nu?
spor la treaba

1 răspuns:
| iahim97 a răspuns:

Fa pentru inceput o casa din carton tare. decupeazai geamurile si hornul. pe jos prin jurul casei poti pune plastelina in loc de iarba.
gaseste un led prin casa (improbabil sa nu ai) si leaga-l la o baterie de 1, 5 pana la 6 v. ledul are in el o parte mai mare care este minus si o parte mai subtire care e plus. +cu+ si -cu-.
Daca o faci cum trebuie o sa iti iasa foarte fain cu lumina stinsa sau pe intuneric. Funda happy