| RalukaLove a întrebat:

imi puteti da informati despre inundati? Si avalanse?

1 răspuns:
| MâţulMov a răspuns:

Inundatiile reprezinta hazardul cel mai respectiv pe glob avand ca rezultat numeroase pierderi omenesti si pagube materiale insemnate.
Pe glob, datorita inundatiilor sunt inregistrate peste 20. 000de victime si peste 100 de milioane de persoane afectate.
Inundatiile sunt procese de scurgere in lungul albiilor raurilor a unor cantitati mari de apa caredepasesc marginea malurilor si se pe lunci sau terenuri intinse, folosite de om. Inundatiile de mica amploare sunt mai desesi ocupa numai partile joasede teren fara sa produca pagube. Inundatiile puternice se extind pe suprafete intinse afectand asezarile umane, caile de comunicatie si terenurile agricole.