| 11Maria27 a întrebat:

Cum demonstrez ca poezia Pălind de George Bacovia aparține genului liric?

1 răspuns:
| AtateaConditii a răspuns:

Pur si simplu scrii trasaturile genului liric. Poezia Pălind de George Bacovia apartine genului liric deoarece foloseste adjective si pronume pronominale la persoana 1. Isi exprima direct sentimentele si ideile, apare monologul sau descrierea( aici alegi). Se foloseste de mijloace artistice cum ar fi auditive: scrii un vers auditiv de ex: pasarile ciripeau sau vizuale: apa curgea incet.http://www.scribd.com/doc/58229603/Trasaturile-genului-liric