| Maria1300 a întrebat:

Maine am un test la chimie din reactii chimice. Problema este ca eu nu pot retine deloc formulele chimice. Am incercat in fiecare saptamana sa le invat, dar nu pot crying... Nu stiu ce sa fac. Aveti voi ceva metode cum ati invatat voi foarte usor aceste formule? Multumesc mult, va rog fara raspunsuri jignitoare sau nefolositoare happy

Răspuns Câştigător
| Theformer a răspuns:

Am fost in situatia ta, faza e ca ca trebuie sa iei un caiet si sa le scrii si sa te pui in situatia in care ai fi la test(sa nu ai surse de inspiratie), repeti tactica pana stii, dar faza nu merge, daca nu repeti chestiile astea si dupa 5 ore, astfel creieru o sa-si dea seama ca tu ai nevoie de reactiile alea si o sa le memorezi
faza cu scrisu = un fel de toceala ca sa te ajute sa retii logic,
asta functioneaza la orice materie
nu confunda cu a stii ca pe o poezie,
memoria vizuala este singura care ajuta aici, nu te pune sa le zici din cap ca n-are niciun rost,
trebuie sa-ti formezi in minte o poza cu reactiile( la propriu)

2 răspunsuri:
| Vasile_Albert_1996 a răspuns:

Fa-ti copiute...BAFTAwinking