| EcstasyDubstep a întrebat:

Hey,TPU mi-am dat acum 2 zile gauri in urechi cu un ac simplu de cusut l-am bagat in spirt inainte ( ca s il dezinfectez), am 2 intrebari legte de asta:

1 Care sunt sansele ca gaura sa se infecteze

2Cate zile nu trebuie sa scot cerceii ca sa se cicatrizeze calumea? Eu stiu ceva gen 5 zile.
Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| Elfa17 a răspuns:

Daca sunt in lob facute gaurile, atunci nu se prea infecteaza, dar, pe mine ma doare o perioada si imi ia cam 2 saptamani pana sa treaca durerea aia, iar apoi daca scrimb cerceii, iar nu e bine. Gaura se defineste serios numai in vreo 40-50 de zile. Asta in lob, repet. Daca e in cartilaj, atunci perioada creste. nu pot vorbi decat din prorpia experienta, dar pirce-ul meu din carilaj, facut tot cu un ac simplu, s-a cicatrizat in vreun an. Cat despre infectii, nu prea se intampla daca ai grija si dezinfectezi zilnic. Iar daca iti mai apare ceva lichid galbui sau cruste, nu te panica ca nu e infectie. curata cu spirt si esti ok. eu am 5 gauri in urechi si desi am trecut prin tot felul de procese la inceput, acum pot purta orice fel de cercei, si eu sunt foarte sensibila in zona aia. Eu zis sa stai chillhappy

3 răspunsuri:
| Ea12345 a răspuns:

Ar fi fost bine daca puneai spirt si dupa ce ai facut gaura, chiar daca doare. Spirtul are efect sterilizant si cicatrzant, adica ajuta sa se vindece rana mai repede si mai frumos. Si dureaza mai mult decat 5 zile pana se cicatrizeaza. Poate chiar 2 saptamani. Sper totusi ca cerceii nu sunt din vreun material gasit in magazin cu 2-3 lei. Si sper ca i-ai tinut in spirt inainte sa-i bagi in urechi.

| Irina117 a răspuns:

Buna! Cerceii trebuie sa fie neaparat din argint, altfel se infecteaza. Si da, in jur de 5 zile.

| RaspundIntrebarilorTampite a răspuns:

La prima intrebare: sunt sanse ffff mici sa se infecteze asa ca stai calma:* Atata timp cat ai dezinfectat acul iar gaura e facuta in lobul urechii asa cum a spus si @elful, totul e ok.
La a2a intrebare: eu cand mi-am facut gaura la un salon, mi-a spus sa tin cercelul medicinalcel putin 10 zile. insa l-am scos dupa 7 iar cicatrizarea nu era completa... asa ca mai bine il tii mai mult timp. Iar atunchi cand iti pui alt cercel, dezinfecteaza-l mai intai! Te poti unge cu crema de galbenele. Cicatricea se face mai repede iar durerea dispare.
Sper ca te-am ajutat cat de cat:* Funda?puppy dog eyes