| AnuriM13 a întrebat:

need help la tema la romana! am nevoie urgenta de caracterizarea vitoriei lipan(din romanul "baltagul"), dar foarte foarte pe scurt! va roog mult! >fundita:d

Răspuns Câştigător
| zelda a răspuns:

Romanul "Baltagul" ramane o scriere memorabila nu numai prin continutul si multitudinea semnificatiilor sale, ci si prin personajele lui.
Un loc aparte il ocupa Vitoria Lipan, personaj tipic, simbol al oamenilor neinfricati in lupta pentru descoperirea adevarului. Ea este personaj principal al operei, deoarece apare in toate etapele actiunii si intra in relatie cu celelalte personaje.Este de asemenea o figura reprezentativa pentru lumea in care traieste, pastratoare a credintelor si a traditiilor.
Desi nu mai este la prima tinerete, este inca frumoasa:"ochii ei caprii, in care parca se rasfrange lumina castanie a parului, erau dusi departe".
In primul rand, in mod direct, Vitoria se autocaracterizeaza, aparand astfel ca o femeie simpla :"desi-s femeie proasta, eu te cetesc pe tine, macar ca nu stiu carte".
Cele mai multe trasaturi se desprind indirect prin fapte, vorbe, gesturi, din relatia cu celelalte personaje si din numele ei. Faptele si comportamentul demonstreaza inca de la inceput ca este o femeie intreprinzatoare, prevazatoare, cu spirit organizatoric.Vitoria este o femeie credincioasa care respecta obiceiurile stramosesti.Se purifica prin post si rugaciune inainte de a porni in cautarea sotului, se duce la manastire si se inchina la icoana Sfintei Ana.Totodata, Vitoria este si superstitioasa, caci ea crede in vise si semne, in descantece si in vraji si, de aceea, nu uita sa mearga la baba Maranda, vrajitoarea, pentru a afla despre sotul sau.
Eroina impresioneaza si prin luciditate si stapanire de sine. Este inzestrata cu o inteligenta iesita din comun pe care si-o manifesta intr-o diversitate de imprejurari.Pe drum dovedeste ca este sociabila si stie sa se adapteze situatiilor.La botez si la nunta se arata vesela, desi inima ii era plina de durere. Dragostea materna este dovedita in relatia cu copiii sai. Cu Minodora este mai aspra pentru ca vrea sa o creasca in spiritul traditiei, iar cu Gheorghita se poarta mai bland, caci el se conformeaza modului lor de viata. Pe el vrea sa-l formeze ca barbat, capabil sa preia rolul de cap al familiei.
Numele Vitoria sugereaza spiritul de invingator, ambitia si hotararea.

Sper ca te-am ajutat.mai scurtezi daca e prea lung:*

| George_Alex_1999_gkZd a răspuns (pentru zelda):

Adevarat e cel mai bun portret al vitoriei care puteam sa il vad respectwinkingbig grin

| bili a răspuns (pentru zelda):

Ms Boss Perfect Punctat pe Calitatiwinking

3 răspunsuri:
| AnuriM13 explică:

Doamneee...ms mult de tot ZELDA! m-ai ajutat enorm si intr-un timp destul de scurt! mersi mult!:*:*:*