| kidda_9636 a întrebat:

Hey TPU.:] Prietena mea cea mai bună de la un timp nu mai e aşa cum o ştia lumea. S-a schimbat mult, iar toţi care o cunosc nu ştiu cauza. Îşi tot taie venele, a ajuns chiar şi în spital din cauza asta. Nu o înţeleg, nici nu vrea să-mi spună de ce face lucrurile astea. Are un iubit şi prieteni care o iubesc, dar ea nu vede lucrul ăsta... Zice mereu că nu are pentru ce trăăii, plânge mult, ascultă melodii triste. Uneori îmi dă impresia că e în depresie, dar nu e chiar aşa. Când e multă lume în jur nu pare tristă, câteodată râde, alteori în schimb e ca şi cum nu ar fi cu noi. Nici la şcoală nu işi mai dă cât de cât silinţa. Nu pricep de unde schimbarea asta :-

Răspuns Câştigător
| Danny a răspuns:

Uneori nu e vina prietenilor. Aceste schimbari pot surveni din cauza certurilor dintre parinti, o stima de sine scazuta. Intreaba discret despre parintii ei si daca va fi ezitanta in a raspunde este posibil ca (,) cauza sa fie strict familiala. In rest, mult succes, si sper ca totul va fi bine.
P. s. Poti incerca sa ii faci un mic cadou, sau ceva de la toti prietenii ei sa-si aduca aminte de voi inainte sa faca vreo 'prostie'.

5 răspunsuri:
| alexaaa a răspuns:

Hmm... poate i s-a intamplat ceva ff grav, si ea facand aceste lucruri cauta atentie si ajutor... te-ai gandit ca poate ar ajuta-o un psiholog? uneori cine nu este in situatia cuiva sau nu ii este prieten, acea pers da solutiile cele mai bunewinking

| DorelSudoru a răspuns:

Poate a auzit de moda aia cu emo si incearca sa se adapteze la ealaughing sau e doar pitianca deci :I :I

| Unsmilecucireasadeasupra a răspuns:

Ea poate are un motiv pentru care sufera acolo in sulfetelul ei si nu vrea sa spuna pentru ca se gandeszte ca nimeni nu o va intelege. De obicei incurajurajarile prietenilor nu prea pot avea efect si isi continua ea ideea. Nu prea ai ce sa faci decat sa o protejezi de ea insasi sa se sinucidastraight face. Stai pe langa ea cat mai mult pentru a avea grija de ea si incercati sa va distrati act mai mult pentru a fi din nou ea cea de odinioara! Baftahappy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Foarte frumos din partea ta că te preocupă schimbarea prietenei. S-ar fi putut răspunde corect la întrebare numai dacă ai fi spus şi vârsta prietenei tale. Oricum, pubertatea şi adolescenţa sunt cele mai grele şi mai zbuciumate perioade din viaţa omului. Fii mereu alături de prietena ta, e important să nu fie singură, dar nici să nu fie sâcâită. O să-i treacă, cu timpul.
Veniţi pe site-ul lecturirecenzate.ro O să vă simţiţi bine acolo!

| kidda_9636 explică:

Am uitat să menţionez că prietena mea are 15 ani :]... Şi întrebarea era de fapt : Voi de ce credeţi că s-a schimbat aşa dintr'o dată? Ce să fac, pentru ca nu vreau s'o pierd :-s?