| dreamerrrrrrr a întrebat:

Puteti sa-mi spuneti ceva informatie despre perusi.la general?

1 răspuns:
| NoNameJunior a răspuns:

Hey! perusii nu au voie sa manance seminte, fructe etc ude.pentru ca fac diaree.ei mananca mei special pentru perusi,mere,patrunjel,frunze de papadie,castravete,biscuiti(dar sa fie simpli, NU AU VOIE CIOCOLATA), pufuleti(tot la fel.simpli.nu cu cascaval sau mai stiu eu ce).

vara si primavara trebuie sa le faci baie odata pe luna.cum:iei un bol mic incat sa incapa in colivie, pui apa la temperatura camerei si il lasi pe perus sa il observe.mai intai va bea apa de acolo.nu este nici o problema.asteapta 15-20 de minute si va fi o placere sa il vezi cum se balaceste acolo. daca este mai fricos/a, ia apa pe deget si uda-l putin.asa va intelege ca trebuie sa faca baita. unii oameni ii duc la robinet si ii spala.ai putea sa faci chestia asta si tu.dai drumul incet la apa si il pui in chiuveta.apa sa fie la temperatura camerei.

daca papagalul/papagalita nu are partener/partenera, ia o oglinda mica si pune-o in colivie.asa nu se va mai simti singur/singura.

da-le drumul din colivie o data pe zi.este foarte important.isi dezmortesc si ei oasele.

mai adaug ceva pentru faza cu baita:fa-le baie doar cand afara este cald! de exemplu in seara asta sau iarna in nici un caz nu ii face baie pentru ca raceste.si ei la 3-4 zile dupa ce racesc, daca nu au trecut pe la veterinar, mor.repet:FA-I BAIE DOAR CAND AFARA ESTE CALD.

pune-le/pune-i jucarii in colivie.de exemplu:un leagan, exista un fel de clopotel pentru ei etc.vezi tu la magazine pentru animale.

le mai poti da sa manance si porumb fiert.cate o boaba.nu am incercat eu dar am vazut pe un site.Succes!