| Sapersters a întrebat:

Hey TPU! ( rog seriozitate) Sunt considerată o femeie extrem de neatrăgătoare. Cu cât ești mai neatractiv, cu atât ești mai ignorat și cu atât este mai rău tratamentul.
Angajații magazinului nu mă salută, în timp ce ei salută veseli pe toți ceilalți.
Casierii sunt reci și nepoliticoși cu mine, în timp ce sunt drăguți cu ceilalți. Dacă stai la coadă și vezi cum tratează casierii pe toată lumea, ei vor avea niveluri diferite de „bunătate" față de toată lumea. Cu cât consideră pe cineva mai atrăgător, cu atât îl vor trata mai frumos. Acest lucru este valabil pentru toți oamenii și toate situațiile, nu doar modul în care casieriile tratează clienții.
Bărbații mă ignoră și nu vor să aibă nimic de-a face cu mine. Același lucru este valabil și pentru femei. Am încercat mulți ani de întâlniri online și a fost o experiență dureroasă și inutilă. Sunt pentru totdeauna singură.
Oamenii nu vor să-mi fie prieten. De fapt, nu vor să aibă nimic de-a face cu mine în nicio situație sau context. Am fost la multe date-uri
și alte locuri pentru a întâlni oameni, dar nimeni nu vrea să vorbească cu mine, cu atât mai puțin să fiu prietenul meu. Sunt respinsă pe scară largă peste tot, oriunde mă duc, de toate grupurile de oameni.
Când merg la interviuri, ei nu vor să mă angajeze. Trebuie să merg la multe interviuri înainte de a fi angajată în sfârșit pentru un loc de muncă cu salariu mici. Am
Oamenii sunt buni cu mine doar dacă nu m-au văzut niciodată în persoană. Sunt adesea calzi și prietenoși dacă mă cunosc doar prin e-mail, dar nu m-au văzut niciodată în persoană. Dar când mă văd în persoană pentru prima dată, toată atitudinea lor se schimbă - devin brusc reci și nepoliticoși și apoi nu mai vor să nu mai aibă de-a face cu mine.
Când am un loc de muncă, sunt tratată mult mai rău, ignorată și nu sunt invitată la cafea sau la prânz. Sunt mereu țap ispășitor. Oamenii își bat joc de mine, mă abuzează și mă agresează la fiecare slujbă.
În general, oamenii mă tratează într-un mod foarte judecător, condescendent. S-ar putea să port aceleași haine și să am aceeași coafură ca altcineva, dar voi fi judecat mult mai aspru. Din cauza feței mele urâte și a comportamentului stângaci, oamenii mă iau de cap și mă judecă mult mai rău decât o fac pe alții.
Nimeni nu vrea să aibă de-a face cu mine decât dacă primește ceva înapoi pentru asta. Ultimul meu terapeut a interacționat cu mine doar pentru că a primit plată în schimbul serviciilor. Oamenii nu aleg niciodată să fie cu mine în niciun alt context. Sunt foarte singur. Acest lucru se datorează unui motiv superficial - aspectul și comportamentul. Este șocant că nimeni nu vede cine sunt eu înăuntru.
Și mai sunt multe.
Am fost întotdeauna foarte amabilă, politicoasă și fără judecăți. Iubesc oamenii în general, sunt recunoscătoare și iert ușor. Deci, tratamentul incredibil de dur și de judecată pe care îl primesc este și mai rău, având în vedere că sunt atât de drăguț cu oamenii și gândesc atât de pozitiv la ei. Am multe de oferit oamenilor, dar sunt nepoliticoși și nedrepți cu mine.
Viața mea este incredibil de dureroasă, singură și agonizantă ca o femeie urâtă. Din cauza urâțeniei mele, sufăr foarte mult în toate domeniile vieții - social, romantic, financiar, ocupațional și emoțional.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar fi bine sa pui o poza cu tine, ca sa ne facem o idee. La 17 ani inca nu esti femeie.

| darrio2007 a răspuns:

La 17 ani inca nu te poti considera femeie.

| dullcat a răspuns:

Buna.Incep prin a spune sa nu oferi nimanui poze pe aici, fiindca e dubios si fix de mai multe prejudecati superficiale nu ai nevoie.

Pare ca traiesti in propriul film in care esti personajul principal batut de soarta, si imi pare nespus de rau pentru asta.Nu cred ca ai mentionat ce varsta ai, dar eu cred ca daca iti fortezi limitele inimii si ale rabdarii, e imposibil sa nu gasesti oameni care nu te aprecieze pentru cine esti. Felul in care gandim se reflecta in exterior,manifestam o anume energie, chiar daca nu ne dam seama. Apoi cred ca terapeutul acela dorea pur si simplu sa nu faca acte de caritate, fiindca de altfel toti trebuie sa platim pentru munca cuiva.

Continuand aceeasi idee, daca spui ca ai multe de oferit, ai putea lua in considerare ideea voluntariatului. Acolo vei gasi majoritatea oamenilor care se aduna pentru binele comun al altora, si vei fi apreciata cu adevarat pentru timpul si sufletul pe care le depui, nu superficial pentru aspectul tau.

| dullcat a răspuns:

Buna.Revin cu o completare.Ai doar 17 ani, deci ai timp o groaza sa iti gasesti frumusetea atat de mult cautata.Trebuie ca aceasta sa vina din interior, fiindca tu reflecti in exterior doar ce ai pe interior. Si din pacate nu se poate ca nimeni altcineva sa iti ofere aceasta validare fara ca tu sa te consideri mai intai atragatoare, sa consideri ca meriti.

E mult spus ca acum esti femeie. Faptul ca ai menstruatie si poti intretine contact sexual, e doar o bucata infima din ce inseamna femeia. Deocamdata esti tot copil si suna ca si cum pana acum doar ai fost o victima a harturii (bullying) din partea tuturor colegilor?

Iti recomand sa suni pe aici, vei avea cu cine sa vorbesti. https://findahelpline.com/ro/topics/bullying

Poti merge si la psihologul scolii, nu platesti nimic, plus ca e acolo sa te ajute si sa te asculte fara sa fii judecata.

Apoi, ce ai scris in alta postare nu prea se potriveste.Eu nu am auzit de elevi de 17 ani in clasa a XII.Ai mai scris si despre joburi multe si interviuri, dar daca ai avut parte de cele part time pentru elevi, de servit la mese si alte cele, atunci cred ca pur si simplu ai avut un ghinion teribil. Da, multi dintre acei angajatori pun pret pe cum arata personalul pentru a atrage clienti, mai ales daca grupul de varsta tinta pentru local sau ce era, e tot liceu si tineret in general.Comentariile pline de ura a catorva indivizi nu reprezinta deloc cine esti tu.

Ai mai dat de inteles si ca totul a pornit de la 12 ani in sus. De ce acea varsta? Pana atunci te simteai validata de ceilalti pentru aspectul tau? Ai incredere ca sunt o groaza de slujbe pe lumea asta care nu au deloc de-a face cu aspectul fizic. Poti si sa lucrezi de acasa, fara sa dai peste colegi nesimtiti.

Daca ai posibilitatea, mergi si la psiholog, fiindca vezi totul printr-un filtru extrem de exagerat, nihilist. Ai toata viata in fata ta, la 17 ani nu e ok sa gandesti asa.

| lpavel a răspuns:

Problema ta e ca o iei personal tot ce se intampla... Ai asteptari de la toata lumea de aceea esti atat de dezamagita si abatuta!
Cand vei invata sa fi indiferenta la tot ce este in jurul tau si sa te placi pe tine asa cum esti, nu in totalitate dar macar 50% (pentru ca nimeni nu e multumit de felul cum arata) atunci vei scapa de depresia asta si vei fi oarecum fericita dar nu 100% ca ma repet din nou: Nimeni nu e fericit si multumit de felul felul cum arata 100% Vezi exemplele la superstaruri de cinema muzica, vezi cate operatii estetice isi fac, altii ajung sa se drogheze etc oare de ce? Peste tot in lume e dezastru! Invata sa nu o iei personal cum se comporta persoanele din jurul tau! Nu te gandi la aceste lucruri, incarca-ti mintea cu lucruri si hoby-uri care iti plac, incearca sa pari o persoana vesela, zambitoare, asta indulceste persoanele de langa tine, bine nu pe toti dar pe majoritatea. Daca esti mereu trista, serioasa vorbesti putin, asta ii face pe toti sa te lase singura in problemele tale. La locul de munca actual deja si-au facut o parere despre tine si mai greu poti schimba asta, dar in alta parte incearca sa pari mai senina, mai vesela, nu serioasa si bosumflata si vei fi apreciata mai mult iar daca nu, nu pune la suflet si ramai asa vesela, e imposibil sa te placa toata lumea! Sigur ca si tu vezi persoane mai altfel pe care nu le placi si nu le apreciezi, asa sunt si unii dintre ei cand te privesc pe tine, deci trebuie sa-i intelegi, NU putem sa fim placuti in fata tuturor, ajunge daca iti faci 1-2 prietene/iubit si te apreciaza ei restul e umplutura, nu pune la suflet, nici macar nu te gandi ca nu te plac sau la ei, tu ramai amabila si zambitoare si cu ei iar alte persoane care te plac observa asta si te vor iubi si aprecia mai mult! Iar un lucru sa nu uiti niciodata: o fata e mereu foarte frumoasa in ochii unui baiat special pe care inca nu l-ai intalnit se pare, iar in ochii celorlalti baieti e doar o fata draguta (daca nu ai 100 de kg laughing sorry dar asta e realitatea, iar daca ai atunci slabeste...) dar pare cam trista, asa ca nu vreau s-o necajesc si eu, mai bine o las in pace! asa gandesc baietii buni care vor o relatie nu doar sex!
Deci ca sa schimbi asta trebuie sa pari o fire vesela zambitoare, chiar daca sufletul tau urla de durere si depresie! Fi o actrita buna, joaca-ti rolul de fericita si multumita chiar daca nu esti iar asta te va clasa la o fata de nota 10 chiar daca tu esti de 5 sa zicem. Ar mai multe de zis dar ma opresc aici si sper sa pui in aplicare ce ti-am zis si vei vedea ca viata ta se va schimba!
Sa fi iubita si apreciata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea, eu cred că tu te autosubestimezi prea mult și realitatea sa nu fie așa cum o portretizezi tu însăți.
Nu exista om care sa fie hulit și tratat atât de rău, doar pentru faptul că nu este atractiv fizic.
Nu cumva treci printr-o pasă mai proastă a vieții tale și vezi lucrurile numai în negru?
Nu cumva ești în depresie?
Nu exista om care sa nu aibă nicio calitate. Eu sunt sigură că tu excelezi in altele, nu neapărat în cele fizice.
Îți recomand să te analizezi mai bine și să-ți descoperi atuurile și abilitățile. Pune-le pe acestea în evidență.

| Robert2526 a răspuns:

Nu o sa incep sa iti zic ca nu esti urata ca nu ar avea sens, nici nu te cunosc si nici nu o sa incep cu clisee din alea ca oricine e frumos in felul lui. Inteleg ca te consideri urata, pot sa accept asta dar cred ca asta nu ar explica comportamentul oamenilor fata de tine. Cred ca atitudinea ta atrage acest gen de comportament. Cea mai buna prietena a mea se considera si ea urata ( poate ca si e, unii oameni i-au zis asta) iar eu cel putin nu am nici o problema sa ii fiu mereu aproape si sa ii fiu un prieten foarte bun si sa tin foarte mult la ea. Trebuie sa fie alta cauza pentru problemele tale si daca imi dai mai multe detalii cred ca pot identifica cauza si daca vrei, iti dau cateva idei despre cum ai putea corecta aceasta problema.

Sfatul meu? Gandeste-te ca orice problema are o rezolvare.Nu inseamna ca daca te consideri urata ar trebui sa fi mereu singura ok? Trebuie sa schimbi atitudinea, sa iesi din rolul acesta de victima pentru ca oamenii idioti ataca si jignesc fix oamenii vulnerabili. Hai sa nu mai le dai ocazia, sa nu mai fi tu vulnerabila. vrei?