| GyoLove a întrebat:

Sa incep cu inceputul:

Eu la vara as vrea sa ma mut in Italia, pentru ca acolo este tatal meu, si as avea o oportunitate deosebita sa ma mut acolo, faza proasta este ca mama si fratele meu sunt aicea, si o sa imi fie foarte dor de ei, mama si tatal meu fiind divortati, faza e ca as incerca sa ma mut in Italia macar un an sa stau acolo sa vad ce fel este, si daca nu o sa ma pot acomoda si o sa`mi fie dor de mama si fratele meu am sa ma intorc, dar mai e si faza ca eu acum sunt clasa a 7-a. iar daca ma duc in Italia nu stiu sigur daca va trebuie sa repet anul sau nu, si daca il voi repeta, si voi face iarasi clasa a 7-a acolo in Italia, si ma voi intoarce peste un an in Romania aici voi fi la liceu sau va trebui sa pierd un an, si sa fac clasa a 8-a? Ca acolo in Italia daca repeti anul de exemplu clasa a 7-a dupa aia te da la liceu, in clasa in care trebuia sa fii tu normal. si asta e chestia ca daca ma voi intoarce nu stiu daca voi trebui sa pierd un an, si sa fac si clasa a 8-a, intelegeti voi. Astept raspunsuri, pentru a ma ajuta, daca ar fi bine sa incerc macar sa stau acolo un an, sau cei care sunteti sau ati fost acolo sa imi spuneti cum e la scoala acolo, daca te poti acomoda, si daca va este dor de cei de aici. Apropo orasul in care voi sta daca ma voi muta este Torino. Multumesc. happy

1 răspuns:
| AliceTPU a răspuns:

Dacă te muți de aici acolo, nu trebuie să repeți un an. Știu din experiență propie. Eu zic că ești încă prea mică, ar trebui să stai lângă mama ta, pentru că urmează perioade dificile în viața ta, pubertatea, crize existențiale, etc. Școala acolo este mult mai bine organizată, chiar dacă se spune că nu se învață, este o MARE prostie. Înveți mai multe și mai ușor. Este foarte greu să trăiești fără cei apropiați, crede-mă m-am tot mutat din România în Itașia, apoi înapoi, apoi a plecat ai mei și noi, eu cu frații mei, am rămas acasă... E greu. Eu își sugerez să rămâi în țară.