Întrebare recomandată | Today a întrebat:

Hey TPU!
Sunt o fata ca oricare alta, am terminat anul scolar cu medii mari, am aproape 14 ani si o problema.
La inceputul anului scolar ma intelegeam bine cu toata clasa si mereu eram cea chemata la iesiri etc... pana cand niste fete foarte invidioase au inceput sa vorbeasca cu toti cei din clasa si sa le spuna lucruri pe care eu nu le-am facut ( dupa ce ai plecat a inceput sa te barfeasca, te punea sa canti doar ca sa rada de tine etc. ) inclusiv cu diriginta spunandu-i ca eu deranjez orele si ca vorbesc incontinuu ( lucru cam greu de vazut avand in vedere ca am media 10 si toti profesorii spuneau doar lucruri de bine ) iar diriginta m-a pus singura in banca pana la sfarsitul anului.
Care e problema mea de fapt?
La inceputul anului aveam totul. aveam prietenii care ma sustineau, cu care ma distram, cu care am sute de amintiri. si acum nu mai un grup de prieteni.
Am doi cei mai buni prieteni si de ei nu ma pot plange, adica singura nu am ramas.
Dar colegii mei nu ma lasa in pace nici dupa jumate de an. primesc aproape zilnic mesaje cu. "esti prefacuta" "esti rea", de la persoane carora nu le-am vrut raul niciodata.
Intrebarea mea este: Problema e la mine? Daca da. imi puteti da sfaturi cum sa devin o persoana mai buna? Pentru ca nu stiu ce sa mai fac.
P.S. Scuzati categoria, dar e cea mai vizitata.

Răspuns Câştigător
| 1Voineoska1 a răspuns:

Stiu situatia... Sunt la fel ca tine,am medii mari,ma descurc perfect si aveam o multime de prieteni pana cand,ea a stricat totul. Eu m-am mutat la scoala aceasta la sfarsitul clasei a patra si la inceput nu aveam probleme,eram nou-venita. Insa cu timpul,o fata a prins pica pe mine,ca eu iau note uneori mai mari si mai usor decat ale ei. Si a inceput sa vorbeasca pe la spate cu toti prietenii pe care ii cunosteam. Partea buna este ca totusi,acum practic ne-am impacat,dar tot o scorpie o pot numi. Problema,nu este la tine, este la fetele acelea! Asa ii explicam si eu fetei asteia(in cazul meu): " Eu nu inteleg de ce te superi pe MINE cand iau notele astea! Eu cu ce sunt vinovata ca profesorii vor sa imi dea note?!?" Ma rog, ea o tinea mereu pe a ei... Am gasit o imagine pe tumblr acum catrva zile si zicea asa in ea:
"When people don't know what's going on in your life, they SPECULATE... When they think they know, they FABRICATE..And when they do know....They just HATE" Nu le baga in seama! Fa-te ca nu iti pasa, arata-le la toti ca tu te poti distra si cu cei doi prieteni ramasi. Inca o poza de pe acelasi site:
"Fii fericita in fata oamenilor care nu te suporta. Asta ii omoara!"
Sper ca ai inteles mesajul!
:* Pupici!

| Today explică (pentru 1Voineoska1):

Îți mulțumesc pentru răspuns, să știi că voi ține cont de el :-)

39 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Da,la tine e problema.

De ce te consumi? Chiar te intereseaza atat de mult de parerea unor persoane care....au demonstrat ca nu dau doi bani pe tine?

Asta e...nu poti fi placuta de toata lumea.

Vorba lui Mhn... dramatic, ce pot spune.

| Mayar a răspuns:

Eu am auzit doar ce spuneau altii detine, iar nu si faptele tale, deci habar nu am ce persoana esti. Mai bine schimbi clasa sau scoala.

| Polaris a răspuns:

Dramatic, ce pot spune.

| Λndrei a răspuns:

Un cuvânt: invidie.
Eu când eram la școală, mai exact când am trecut pe clasa a V-a, am pățit câteva lucruri asemănătoare. Am venit de la altă școală și nu cunoșteam pe nimeni. Eram un copil foarte jucăuș, făceam tot felul de năzbâtii, dar nu voiam să fac rău niciodată. Ceilalți colegi se cunoșteau între ei. De fiecare dată când se întâmpla ceva, eu eram principalul "suspect". Eram tras la răspundere pentru orice. Ceilalți mă acuzau dirigintei ca fiind rău, chiar bătăuș. Eram de foarte multe ori lovit de uni, dar iertam, lăsam să treacă. Apoi, am fost mutat cu banca în fața clasei drept pedeapsă de către dirigintă și judecat, ca urmare de către toți ca fiind o problemă. Într-o zi, mama a venit la școală și m-a găsit acolo, a rămas uimită și rușinată din cauza mea. Apoi am fost certat și acasă de către părinți mei, crezând ce le spunea diriginta. Aveam niște mici defecte iar ceilalți își băteau joc de mine pe tema asta, iar, am lăsat să treacă.
Oare a ajutat acest lucru cu ceva? Nu.
Așa a durat totul până pe la sfârșitul clasei a 7-a. Ce zici, situația e mai bună în cazul tău? Eu te sfătuiesc să ignori astfel de oameni, să ridici capul, să privești înainte și să crezi în tine deoarece nu ai nevoie de oameni ca ei. Nu încerca să te schimbi doar pentru a fi pe placul lor, schimbă-te pentru a fi pe placul tău!

| neutrino a răspuns:

Problema nu poate fi numai la ei, ceva ceva este si la tine, dar numai tu poti sti realitatea.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Si daca nu te plac colegii, care e problema? De ce te deranjeaza ca stai singura in banca? Cu atat mai bine poti sa-ti vezi de ale tale fara sa fii deranjata si nici nu poate copia nimeni de la tine. Oricum, peste un an nu vei mai avea nicio tangenta cu colegii actuali... S-a intamplat ceea ce era normal sa se intample, ati intrat toti la pubertate si au inceput orgoliile si invidiile. E unu dintre primii pasi spre trecera la adolescenta, vei vedea. In lumea celor mari prieteniile sunt bazate doar pe interes, in lumea tinerilor adolescenti prieteniile sunt bazate pe cine e mai cool si mai smecher (probabil nu te incadrezi).

| Duucu a răspuns:

Probabil e vina ta, de fapt cel mai probabil e vina ta. Cei care îți pot da sfaturi pentru a deveni ce vrei sunt prietenii tăi, nu un site de socializare.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga problema nu cred ca e la tine, ci din cauza unor proaste si unor prefacuti ai patit toate astea. Pustanii din ziua de azi sunt foarte cruzi, se mananca unii pe altii, azi te considera prieten maine te calca in picioare. Si daca ai 10 pe linie bravo tie!, invidia ii roade, si sa stii un lucru, ce ai patit tu se intampla din mai multe motive:

1. Sunt frustrati pentru ca ei sunt niste inculti, agramati si analfabeti, si stii de ce? tehnologia din ziua de astazi favorizeaza asta, ma uit la verisorul meu care a trecut in clasa a 7-a si ce face cand ajunge acasa? ori sta pe tableta, ori telefon, ori calculator, ori televizor, el nu mai stie pe ce lume traieste pentru ca deh are apartament cu 3 camere, ma-sa ii da bani si alea alea. Prieteni de abia daca are, ma-sa il pune sa citeasca, se roaga de el chiar, dar e paralipiped dreptunghic, n-are o treaba. Daca ii pui pe elevii din ziua de azi sa se exprime, is handicapati, vorbesc cu sh, tz, k si toate tampeniile astea, bucura-te ca nu faci parte din gasca asta, si eu ii mai dau palme limbii romane recunosc, dar incerc sa imi mai revin.

2. Trebuie sa te gandesti ca e si varsta la care hormonii o iau razna, mai multe certuri, mai multa agresivitate. Fetele is obsedate de cum sa arate cat mai curve, scuze de expresie, dar m-a frapat o chestie. Intr-o zi stateam la bazinul de inot, unde se difuzeaza Splash tampiti aa scuze vedete la apa :D si copchilele de 13-14 ani zic eu erau multe saracele asteptau sa vina cineva, dar cine? si iaca vine Bianca Dragusanu iese din X8 si astea de colo : ooo nu Bianca vaiiii :X:X:X, eu de colo:" wtf? astea is proaste ", baaa cum s-o idolatrizezi pe panarama Romaniei locu' 2 dupa Daniela Crudu, adica cum frate, ce vrei sa ajungi o curva cu bani, crezi ca le vrea cineva pe alea de femei le vor numai sa le-o traga, ah scuze imi vars niste frustrari aici :))

Si 3 unele persoane au o placere sadica de a face rau, am vazut in liceu cum colegii mei se lua de un baiat din clasa, ei vroiau sa il sacaie asa tare ca sa se enerveze. Lu' ala cand ii sarea tandara arunca cu banca dupa ei, ii fugarea prin clasa. Au incercat si cu mine dar am vazut ce vroiau sa faca si nu le-a mers, le-am dejucat planu' la fraieri. Trebuie sa te gandesti ca persoanele astea sunt mai bolnave decat tine, pentru ca asa si este, multi dintre ei au niste parinti frustrati care i-au abuzat psihic, fizic sau emotional sau poate si mai rau sexual iar din cauza asta ei fac si ei asta cu astia care li se par mai slabi. Mai e si vina tv-ului care a creeat false modele, in loc sa se puna accent pe cultura, se pune accent pe curvasaraie, smecherie si bani :D iar cand apare unul mai destept fraierii care sunt mediocri fac fel de fel de meschinarii ca sa il aduca la nivelul lor. Tin minte ca eu in generala o consideram pe una proasta pentru ca ii placea Eminescu si invata foarte bine, asta se intampla din cauza colegilor care isi bateau joc de ea saraca. Eu nu-mi bateam joc de ea pentru ca stiu cat de grea este umilinta, dar copil retardat ce eram o consideram proasta. Acum cand o vad trecand pe strada am asa oarecum mustrari de constiinta, scuza-ma ca ti-am insiruit un ditamai romanul dar asa am simtit ca trebuie sa spun si eu ceva pe langa ceilalti, am sa-ti las cateva materiale, zic eu practice care sa-ti fie de folos

http://www.razbointrucuvant.ro/......ragostire/

http://www.razbointrucuvant.ro/......or-tinere/

https://www.youtube.com/watch?v=mgmVOuLgFB0

https://www.youtube.com/watch?v=xHZ7BFBoYCQa

| gingergirl1 a răspuns:

Bunahappy In primul rand acei colegi pe care il numeai tu "prieteni",nu ti-au fost niciodata PRIETENI!
Mie una mi se pare cam absurb,EU,de exemplu daca cineva ar veni la mine si mi-ar spune ceva despre unul din amicii mei si ar incepe sa il vorbeasca de rau si sa spuna aberatii despre el,i-ar da imediat cu flit si m-as duce pe prietenul meu sa ii spun ce s-a intamplat straight face
Sa sti ca nici eu nu duc lipsa de barfitoarewinking Am avut acum cateva luni una care nu ma suporta laughing - dar nici eu pe ea laughing In fine,era cu un tip de care imi place si isi cam batea joc de el[gen: era cu el si pe la spatele lui se dadea la toti...-si prostu' nu'si dadea seama laughing ] Dar ma rog,eu una nu am mai bagat-o in seama (dar nici pe el,si totusi,eram amici!)Si mai multe,in orice caz fata asta nu ma suporta,cu totul ca inainte eram prietene si pana la urma nu ii facusem nimic,decat ca imi placea de gagica'su tongue Dar eu am lasat-o in pace,si cum cateva sapatamani, la banchet, m-am si mirat laughing, a venit la mine, a vorbit cu mine, am stat cu ea la masa. straight face
Si mai am un exemplu laughing Anul trecut cand eram a7a am fost (intr-un fel thinking cu un baiat si am doua in clasa care ma barfeau chiar cu mine in clasa! Ca vai draga "cum de se uita ala la mine" sau "ca sta cu mine doar ca sa isi bata joc",si multe chestii,la toata lumea ma barfisera si INAINTE eram ca cele mai bune prietene! Mergeam cu ele afara,stateam in clasa cu ele si ne intelegeam bine sti? Nu ma asteptam sa se poarte asa straight face
Deci fato, nu esti singura, in locul tau sti ce as face?! M-as duce la alea care au inceput toate minciunile si m-as lua de ele sau as incerca sa le spun tuturor ca nu e adevarat.
Sau pasteaza-ti doar prietenii adevarati langa tinewinking Eu am doar cativa prieteni cu care ma inteleg super bine si o prietena cu care ma inteleg perfect! -la capitolul asta nu ma plang laughing
Acum mai nou am o problema cu o tutã care nu prea isi vede de treburile ei si se baga in ale mele si o sa iasa rau daca nu inceteazawinking Am am un pic de tras cu examenele si pe urma ma ocup de toate laughing
Eu una nu cred ca problema este la tine, este la eiwinking Tu fi isteata, lasa-i in pace, nu ii poti numi "prieteni" pe astfel de oameni :*
P.s sper ca nu te-am plictisit big grin

| Today explică (pentru gingergirl1):

Maxim raspunsul tau laughing)
Iti multumesc pentru cuvintele adresate, chiar aveam nevoie sa le citesc happy

| Happyjump a răspuns:

Problema e la ei, le e ciuda

| 2Low a răspuns:

Esti folosit de societate, nu uita, lumea uita
Te arunca la gunoi si apoi te scuipa.

| Duucu a răspuns (pentru 2Low):

Aș vrea eu să fie așa, păcat că societatea e exact invers, lumea e prea sufletistă.

| 2Low a răspuns (pentru Duucu):

Mare pacat, sa stii big grin

| AsTheLove a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru tine.Sunt in aceeasi situatie cu colegii mei din clasa.Dar stii ce le fac? Le arat ca sunt nepasatoare, ca nu ma intereseaza cuvintele lor. Ignora-i si isi vor pierde interesul rapid.Sunt sigura ca acei 2 colegi care iti sunt prieteni sunt mandri ca pur si simplu esti a lor, fiindca inseamna ca te considera o fata super!

Lasa-i pe ceilati.Sunt rai.Sunt invidiosi pe ce ai tu:10 pe linie, iubita de profesori etc.Or vrea ei sa fie ca tine, crede-ma.Dar tu mandreste-te cum esti si nu te schimba.Esti buna asa cum esti!

AsTheLove

| hamsterita29 a răspuns:

Problema este in principal la cei care spun lucruri neadevarate despre tine. dupa mine, ei nu sunt superiori, sunt niste fiinte demne de mila daca in loc sa se ridice pe ei injosesc pe altii. vezi partea buna, ai 2 prieteni adevarati si note mari. scoala v-a trece, iar acele persoane vor ramane niste scorpii.

| Serban_Andra_1999 a răspuns:

Ni se iintampla tuturor la un moment dat. Capul sus regina, iti pica coroanawinking

| andreeaaqswdefr a răspuns:

Dacă colegii tăi sunt niște persoane atât de slabe încât nu își dau seama de adevărata ta personalitate,înseamnă că nu ți-au fost niciodată prieteni,însă chiar și așa tu încerci să le câștigi încrederea,dar acest lucru ar însemnă să te înjosești.În locul tău,eu i-aș prețui pe cei doi prieteni rămași cu mine,deoarece ei, atunci când toată lumea mă ura, doar ei sunt cei care au crezut în mine până la sfârșit.Ști cum se spunetonguerietenul la nevoie se cunoaște.E foarte ușor să-i fi prieten unei persoane în circumstanțe plăcute, dar atunci când acea persoană dă de greu, îi poți demonstra cât de prieten ești.Nu contează cine le-ar fi spus colegilor tăi minciuni despre tine, ar fi putut să o facă chiar și papa de la Roma, dacă ei ți-ar fi fost cu adevărat prieteni și-ar fi făcut singuri o părere despre tine, nu era nevoie să le spună altcineva ce fel de persoană ești.Așa că nu mai încerca să le recâștigi încrederea, de fapt ei nu ți-au avut-o niciodată și nici nu ți-o merită.

| CRITEL5 a răspuns:

Eu zic sa ii ajuti si pana la urma or sa isi dea seama ca au gresit.

| EmsityProtocol a răspuns:

Dacă ți-ar fi fost "prieteni", ți-ar fi rămas prieteni, eu de exemplu de fiecare dată când m-am luat la bătaie cu un prieten a doua zi ne vorbeam ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat :]]], eu îți propun să nu le dai importanță și să înveți la fel de bine cum ai învățat până acum =D.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru EmsityProtocol):

Ea e fata, la fete orgoliile si rautatile sunt mult mai mari ca la baieti si tin mai mult.

| Ddd27 a răspuns:

Poate ca acum la varsta ta, consideri lucrul acesta ce ti se intampla, o mare dezamagire, o adevarata drama. Peste cativa ani cand o sa iti amintesti, o sa razi si o sa iti spui ca nu trebuia sa te consumi atat degeaba. Cine iti este prieten nu iti face asa ceva. Poate ca ai facut si tu ceva de s-a ajuns in aceasta situatie, poate nu. Trebuia sa ii spui dirigintei sa intrebe restul profesorilor daca e adevarat ce se spune despre tine, ca sa isi dea seama ca ceilalti au mintit-o. Eu te sfatuiesc sa nu mai pui atat suflet in relatia asta a ta cu colegii, pentru ca e evident ca lor nu le pasa de tine din moment ce se comporta asa. Apropie-te mai mult de cei doi buni prieteni, petrece-ti mai mult timp cu ei, si da-i uitarii pe cei de la scoala. Cu trecerea timpului iti vei da seama, ca mai mult de 2-3 prieteni buni nici nu ai nevoie. Asa ca, cheer up, esti prea tanara pentru astfel de griji si de probleme.

| Nana13HopeAndSucces a răspuns:

Buna. Imi pare sincer rau ca treci prin toate astea. E groaznic, stiu cum e, suntem de aceeasi varsta, cu notele stam la fel si de cand ma stiu "prietenii" mei se comporta asa cu mine.
Chiar am avut o perioada grea. Langa faptul ca, pentru absolut nimic, toti colegii ma ignorau, ma izolau, ma jigneau, se mai adauga faptul ca profa de mate nu preda, ca atunci cand era vorba, mica-mica, sa fiu invitata undeva nu aveam voie, profii credeau ca sunt la fel ca ceilalti... Ma simteam groaznic.
Dar nu te speria. Lucrurile astea sunt doar niste copilarii. Majoritatea copiilor de varsta noastra sunt oamenii momentului. Esti foarte ok cat chiulesti si tu ca sa nu fie ei toti absenti, esti foarte ok cand le dai teme cu riscul de a lua unu doar ca sa treaca clasa, esti ok cat timp nu parasti pe nimeni, dar cand "indraznesti" sa iei un zece cand toti restul au luat sub noua, gata! Esti o nemernica si nu ai ce te numara printre ei, nu? Sunt imaturi. Nu constientizeaza ca prin felul in care se comporta pierd prietenia unei persoane minunate. Asta este pur si simplu orgoliu prostesc.
Bineinteles, oameni suntem cu totii asa ca nu e exclusaca o problema sa fie si la tine. Poate o vorba, un gest, chiar si fara sa iti dai seama... Oamenii se supara repede!
Cum spuneam, este imaturitate. Odata ce veti creste, veti realiza ca trebuie sa va iubiti in loc sa va excludeti. Grija sa nu fie prea tarziu. Tine minte, cu cat esti mai intelept, cu atat realizezi ca doar iubirea se merita.
Sfatul meu, sau sfaturile mele ar fi urmatoarele: Nu-ti mai fa griji si nu te consuma. Esti o fata foarte ok, din cate pot vedea, prietenii de o viata cu care ne-au obisnuit desenele animate si povestile copilariei se gasesc foarte greu, dar se gasesc, toti ii gasim. Eu zic sa le vorbesti frumos colefilor tai, sa le explici ca nu esti persoana jegoasa care cred ei ca esri si ca nu stii de unde au pornit vorbele alea urate. Pe colegele alea idioate nu le baga in seama pur si simplu. Pur si simplu nu le cunosti, ok? Sa nu taci in fata profesorilor si a dirigintei ca de refhla aia-s mai prosti ca noi :)). Spune-I, exllica-I dirigintei ca nu faci galagie in ora. Incearca sa pari matura si la locul tau si te va crede. Incearca sa faci cat mai multe compromisuri pentru a recapata increderea colegilor tai, chiar daca nu ai pierdut-o din vina ta, insa nu prea multe compromisuri. Fa ce poti pentru ei, o tema, o fluma, un pix, o gu a, ceva, krice, dar niciodata nu renunta la fericirea ta pentru fericirea lor. Nici asa departe sa nu mergi. Cand nu sta nimeni cu tine, citeste. E minunat sa citesti si te transpui intr-o lume unde toti pretenasii te iubesc. Si pe cei doi pretenashi cei mai buni pastreaza-I. Va di bine.
Prin urmare, linisteste-te. Sa stii ca totul va fi bine. Nu vei ramane singura. Nimeni nu ramane singur. Doar ca sunt momente in vietile noastre cand, momente proaste, trebuie mentionat, cand ramanem sinfuri. Momente potrivite pentru a te cauta pe tine, pentru a te regasi, calma, relaxa, odihni, restarta. Totul va fi bine. Crezi in tine si nu le lasa pe alea sa vorbeasca in numele tau. Explica-le tutjror ca nu esti ce spun ele.
Mult noroc cu asta. Daca ai nevoie si de prieteni noi, sunt aici... :3
Poti intra aici ca sa citesti mai mhlte lucruri dragute, scrise cu drag http://pandascriitori.blogspot.ro/. Si aici te asteapta suflete calde.
P.S.: Scuze pentru greseli, daca e cazul. Nu ma inteleg cu tastatura pe touch screen. Mult noroc! Va fi bine. :*

| FataCuScplici a răspuns:

Bună.
Te înţeleg.
Şi mie mi s-a întâmplat exact la fel!
Deci, părinţii mei au decis să ne mutăm în Turcia ca eu să fac școala acolo.Ţin să menţionez că am 17 ani.
Aşa, în fine.
Era prima zi de şcoală acolo, aveam 16 ani.
Mă rog, au trecut câteva săptămâni și mă simţeam bine.
Îmi făcusem prieteni noi.
Până când a apărut o scorpie.
De fapt, n-a venit până acum la şcoală, chipurile era bolnavă.Ea era cea mai populară fată din școală și cele două prietene ale ei.
Avea un prieten atât de frumos!
El era de treabă, cu toate că era cel mai popular din școală.
În fine, ea a venit, iar eu am încercat să o salut și să-i spun că sunt colega cea nouă. Avea o privire de diavoliţă! Se uita extrem de urât la mine! am întrebat-o dacă a păţit ceva, iar ea apoi s-a enervat și mi-a aruncat cărţile jos!
Iubitul ei a venit și m-a ajutat să-mu iau cărţile de pe jos!
Ce moment. romantic!
Ne uitam în ochii unul celuilait!
În fine, să spun ai pe scurt.
Ea a întors toţi colegii asupra mea!
Nu știam ce să mai fac!
Toată lumea mă acuza pe nedrept!
Cum ar fi că, într-o zi. era o zarvă mare în clasă, la ora de desen.
Toată lumea arunca cu hârtii.
Deodată, cineva o lovește pe doamna profesoară.
Ea întrebă nervoasă cine a dat.
Apoi Serap, aşa o chema pe scorpie, i-a spus profesoarei că eu.
Eu nu aveam nicio treabă.
Repetam lecţia pentru ora care vine.
Deodată îmi aud numele.
Mâ striga profa', și m-a întrebat de ce am dat, iar eu foarte mirată, i-amrăspuns "-despre ce vorbiţi!?"
Apoi mi-a pus 1.
Și uite aşa am încasat eu o notă mică și mi-am stricat media!
Nu mai suportam! Deja era prea mult!
Apropo, iubitul ei i-a dat papucii, când a aflat că-mi era rivală. laughing
Apoi a devenit prietenul meu, bla-bla-bla.
Pe la sfârşit de an, am decis să vorbesc cu părinţii mei și sâ mergem înapoi în România, dar fiind proastă nu m-am gândit la prietenul meu, pe care îl iubesc atât de mult, că-l las pe mâna scorpiei.
Am stat și m-am gândit, oare ce să fac?
Până la urmă, am decis să plec.
Oricum, relaţia noastră a continuat pentru că eu mergeam în fiecare lună să-l văd, apoi el a început să fie foarte distant.
Nu mă mai suna...îmi spunea că nu are timp.
Da, l-am lăsat, nu l-am băgat în seă, am tăcut din gură, dar a continuat aşa foarte mult timp.
Deja era prea de tot.
Am decis să pun capăt relaţiei.
Sufeream atât de mult, încăt am intrat în depresie.
Am încercat să a sinucid de atâtea ori, dar din fericire n-am reuşit.
În perioada aceea, a fost perioada de disperare pentru mine.

Scuze, dacă te-ai plictisit din cauza mea, dar crede-mă că nu am cui să mă descarc.
Ţin totul în mine.
Nici prieteni nu mai am.sad
Îmi pare rău...

| Today explică (pentru FataCuScplici):

Nu m-ai plictisit deloc. ma poti cauta in privat happy

| Lyra a răspuns:

Stai linistita, problema nu e la tine, problema e la fetele alea care probabil ca au fost invidioase pe tine si acum incep sa se razbune, imprastiind fel de fel de neadevaruri despre tine si manipuland pana si profesorii, ca sa te ingroape in noroi.Lasa ca o sa treaca pana la urma... minciuna are picioare scurte, nu?happy

| Bibitamic a răspuns:

Paiar trebui sa nu le dai importanta!

| FANUUU a răspuns:

Fii tu insuti, zambeste, ajuta-le chiar daca au gresit.O sa se simta prost....cu ura nu rezolvi. Daca ai scris aici inseamna ca sunt grave lucrurile si suferi.Asa e lumea pana la urma se plictisesc pitzipoancele sa te tachineze.Fii indiferenta la ce zic.O zicala spune:Cainii latra, ursul trece. Timpul trece, cu timpul o sa ai alte prietene.

| LILI05 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa intelegi ca in viata reala roata se invarte. daca diriginta le-a crezut pe alea si te-a mutat fii sigura ca o sa-si dea seama cine a spus adevarul, apoi daca "prietenii" dau importanta unor barfe si-ti intorc spatele in cele mai inofensive situatii, atunci fii sigura ca habar n-au ce e prietenia sau in orice caz sunt niste idioti care probabil n-au tinut niciodata la tine. sfatul meu:nu vedea totul atat de tragic pentru ca oricum n-ai nevoie de oameni falsi care n-au incredere in tine si la cea mai mica minciuna a unor dusmani te parasesc.Multa bafta.

| Mely616 a răspuns:

Da,si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare..nu cred ca este ceva in neregule cu tine, dar gandeste-te ce le-ai facut fetelor alea de au devenit invidioase pe tine. apoi, mai o problema..de ce te-a pus diriginta singura? asa n-o sa rezolve nimic, din contra inrautateste lucrurile si te izoleaza, este un mod total gresit! Eu ti-as sugera sa vorbesti cu psihologul scolii si sa-ti zica cum sa actionezi!

| Emilianaaa a răspuns:

La mine tot este asa! Nu as zice ca nu am prieteni, dar prieteni foarte buni nu am!
Eu acum incerc sa devin mai sserioasa!
Nu ma ocup cu chestii copilaresti!
Si daca colegii tai nu te suporta tu incerca sa te comporti cu ea intr-un mod mai serios
Si acordale atentia...Nu face lucrurile pe care ei nu le suporta
sau ai putea sa faci aceste lucruri dar ei sa nu stie!
Sunt niste BIRFOTORI toti! Nu le poti inchide gura oricit ai vrea!

| bibiroro a răspuns:

Buna! Si eu am trecut prin asta la varsta ta din aceleasi motive: colege invidioase pe rezultatele mele scolare. Stiu ca la varsta de 14 ani prietenii sunt foarte importanti, dar sa stii ca cea mai importanta este calitatea lor si nicidecum numarul lor. Pastreaza-ti aceelasi nivel, fii un om ok cu toata lumea, pentru ca cei care se aseamana se aduna, asadar, cei acre sunt ca tine vor aprecia personalitatea pe care o ai.
Nu tu esti problema. De multe ori in adolescenta poti cadea in depresii din cauza unor probleme ca cea descrisa de tine. Asa ca ai grija sa nu cazi in aceasa extrema, iar ignoranta e un leac foarte bun!
Daca vrei sa cunosti oameni noi, sa iti faci prieteni, ca tot vine vacanta, poti sa te inscrii la un club de elevi sa practici un hobby al tau, la tot felul de cursuri, la voluntariat..etc
Ceea ce ti recomand e sa fii o fata de nota 10 in continuare si la propriu si la figurat!
Numai bine!

| jasmine16 a răspuns:

Buna! Draga mea eu nu cred ca e nici o problema la tine. Stiu cum e sa fii privita suspect de ceilalti. Insa eu nu ii bag niciodata in seama, fapt care ii oftica si la un moment dat se plictisesc. Arata-le cat de mult iti pasa tie de parerile lor, si ei vor continua. Stai calma nu e ultima situatie de genul cu care ai sa te confrunti. Fii tare, si da-i in colo pe badaranii care nu au ce vorbi.winking