| Anonim09943 a întrebat:

Hey TPU
Va rog frumos sa citiți.

Sunt clasa a-vII-a.
În clasa a 6-a am avut note proaste, adică pe primul semestru am avut media 6 la romana si 4 la mate dar pe al doilea semestru am trecut la mate cu media 6.
Ei bine in acest an vreau sa am note bune doar ca mi-e foarte frica de teste, mai ales că vinerea aceasta am test initial la mate si nu stiu ce sa fac sa iau note peste 7. Sincer as vrea niște metode de invatat rapid si eficient.Sunt cu moralul la pământ ca nu voi reuși să merg la un liceu bun.As vrea sa am macar medii de 7 sau peste 7.Cum as putea sa ma incurajez si sa primesc note bune?

Ps:la intrarea în liceu se mai iau in considerare notele din ultimii 4 ani?
Multumesc frumos,

1 răspuns:
| Catalina990099 a răspuns:

Heei. Încearcă să fii foarte atent in clasa. Sa prinzi din clasa. Degeaba înveți pe de rost daca nu esti atent la cum predă profesorul. Axează-te mai mult pe materiile importante, de baza. Se ia in considerare si examenele pe care le vei da in a 8. a dar si din clasele 5-8. Baftă.