| NoSwear a întrebat:

Va rog frumos sa imi spuneti si mie 10 opere lirice, ( va rog de gimnaziu, adica nu vreau ca Pastel, Doina, etc. Vreau unele SIMPLE. pS. Inafara de Lacul. )
Si, sa imi scoateti va rog un fragment dintr`o opera lirica si una nonlirica! Astept raspunsuri, caci

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Opere lirice: Sfarsit de toamna - de V. Alecsandri; La mijloc de codru; O ramai... - de M. Eminescu; Patria romana - de G. Cosbuc; Psalm - de T. Arghesi; Oaspetii primaverii - de V. Alecsandri.

1 răspuns:
| geograful a răspuns:

Dorinta, oul dogmatic, dupa melci, lacustra, plumb, frunza verde magheran, luceafarul, limba noastra, nunta zamfirei, iarna pe ulita