| Sparkii a întrebat:

Buna TPU am examen si nu inteleg asta sa redactez o compunere si sa motivez ca poezia... apartine unei opere lirice /genului liric? Care e diferenta intre opera lirica si genul liric Hellp dau funda

7 răspunsuri:
| JamilaGizeh a răspuns:

In primul rand poezia este o opera, deci nu poti spune 'ca poezia... apartine unei opere lirice'. Nu o sa auzi niciodata formularea: " Motiveaza ca poezia "Lacul" apartine unei opere lirice", pentru ca este total gresit sa spui asa ceva.
Se poate sa-ti ceara "sa demonstrezi ca este o opera lirica" sau " sa motivezi ca apartine genului liric".
"Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric"(sursa: wikipedia)
Iar opera lirica este cea care apartine genului liric. De exemplu: pastelul, oda, imnul etc

Ca sa te fac sa intelegi mai bine, intrebare ta e ceva de genul:
"Care este diferenta dintre caine si canide?''
*canide= familia de animale din care face parte cainele
Cainele este practic o componenta a canidelor, unul din reprezentanti.
Asa cum operele lirice: imnul, oda sau balada sunt cateva reprezentante ale genului liric.
Sper ca ai inteles rolling on the floor intreaba-ma daca ai nelamuriri

| OchisorVisator a răspuns:

Genul liric cuprinde totalitatea operelor lirice in care autorul se exprima direct, prin intermediul figurilor de stil, imaginilor artistice si al eului liric.
tu trebuie sa demonstrezi carui gen ii apartine opera (epic, liric, dramatic). daca opera apartine genului liric, automat devine opera lirica. deci nu iti poate cere sa demonstrezi ca aparine unei opere, fiindca ea in sine este opera. daca iti spune sa demonstrezi ca ESTE opera lirica, faci fix demostratia pe care ai face-o daca ai demonstra ca apartine genului, numai ca la concluzie, in loc sa scrii doar "in concluzie, opera apartine genului liric", mai adaugi si "asadar, fiind o opera lirica"

| CosmyCool a răspuns:

Nu este nici o diferență, opera lirica sau gen liric este aceeași chestie.
Ca sa argumentezi cauți verbe și pronume la persoana I și a II-a,imagini vizuale,auditive, olfactive.
De asemenea menționezi elementele prozodice (rima, măsură, strofa, vers, ritm) iar în final spui ca modul predominant de expunere este descrierea.

| Ayris a răspuns:

Opera e chiar poezia, romanul, nuvela sau ce vrei tu. Asa se numesc la general toate scrierile indiferent daca e poezie sau roman: opera. Genul se refera la ce fel de opera ai. Lirica (poezie) sau epica ( roman, nuvela, basm). Deci o opera poate sa apartina ori genului liric ori genului epic. Fiecare gen are anumite caracteristici. De ex genul liric are: elementele de prozodie ( rima, masura versurilor, ritm), figuri de stil, imagini artistice, iar genul epic are: actiune(impartita in momentele subiectului: expozitiune, intriga, desfasurarea actiunii, punct culminant, final) si personaje.

| Macafei_Cătălin_2000_fuyF a răspuns:

Nu este nicio diferenta.
In primul rand,scrii definia genul liric:"Genul liric cuprinde creatii literare in versuri,in care eul poetc isi exprima sentimentele, ideile, conceptiile in mod direct"
Apoi, incepi cu trasaturile:
"Fragmentul citat,"...", de...este o astfel de opera lirica deoarece indeplineste toate trasaturile acestui gen literar.
Ca in orice opera lirica, autorul isi exprima in mod direct sentimentele de... fata de... (anotimp, de exemplu)
Observam prezenta unor marci lexico-gramaticalesadverbe si persoane)
Modul de expunere folosit este descrierea realizata cu ajutorul figurilor de stil si a imaginilor artistice.Remarcam prezenta epitetului,personificarii,a metaforei,a repetitiei,a comparatiei (dai exemple la fiecare).
Acestea dau nastere unor imagini artistice vizuale,auditive,cromatice, olfactive(iar dai exemple la fiecare)
(Daca nu stii, nu dai exemple, dar iti va scadea din nota)
Apoi faci o incheiere
"Datorita tuturor trasaturilor prezentate mai sus,"...", de... este o opera lirica in versuri.

| SebiSilvas a răspuns:

La cel epic gandurile, sentimentele si ideile naratorului sunt transmise in mod indirect prin intermediul personajelor si al naratiunii.
Iar la cel liric gandurile, sentimentele si ideile naratorului sunt transmise in mod direct prin intermediul eului liric.

| BellaSorana a răspuns:

Opera lirica sau opera care apartine genului liric este acelasi lucru. Orice opera literara apartine unui gen literar.