| Larisaaaaaaaaaaaaaaaaaa20129 a întrebat:

Hey tpuuuu...am o mica problemahappy pentru inceput vreau sa mentionez ca am 65 kg si 1, 62, asta inseamna foarte multhappy Sunt fatahappy in caz ca nu se intelege'laughingeu de fel am picioarele foarte groase si pe langa sunt si scurtehappy so da, e foarte frustrant...nu pot purta nimic ca lumea pe mine deoarece arat ca naiba si am incercat de toate, deficit caloric, mancat sanatos, etc. Am auzit ca alergatul ajuta in cazul astahappy dar eu locuind la țară nu prea ai avea pe unde sa alergihappy am mai auzit ca si mersul pe bicicleta ajuta, insa guess whathappy nici macar nu stiu sa merg pe bicicleta, so duh, orice incercam, fie deficit caloric, mancat sanatos, mai mult ma ingrasam si chiar nu stiu ce sa mai fachappy. Adica chiar imi urasc corpul si vreau neaparat sa fac ceva in legatura cu asta, deoarece mereu cand iau in greutate un kg sau mai putin imi apar o tona de vergeturi, deci da, orice sfat e bine venit

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pai cam asta e. Alergat nu, bicicleta nu? Rabdatul de foame nu te ajuta sa slabesti. Din contra, te ingrasa. Cauta un nutritionist si-ti explica cum sta treaba.
Rabdatul de foame te ajuta sa slabesti in cazuri extreme in sensul ca daca nu mananci 1 saptamana slabesti. Daca sari peste 1-2 mese mai rau iti faci.

Iti trebuie 3 mese pe zi la ore bine stabilite si cate o gustare intre ele la 2-3 ore. Practic trebuie sa mananci ceva la fiecare 2-3 ore. Masa, gustare ( fructe ), iar masa, iar gustare ( fructe ), iar masa.

Te apuci si alergi prin curte, pe camp, nu trebuie sa stai la oras sa alergi.

Cel mai bun sfat: cauta nutritionist si apuca-te de-o cura prescrisa de el. Natur House daca ai pe aproape.

| Floridori a răspuns:

Chiar daca ai avea probleme cu glandele endocrine, ar fi imposibil sa te ingrasi daca ai fi pe deficit caloric.
Cel mai probabil ai calculat gresit, sau deficitul caloric a fost nesemnificativ ori a durat cateva zile si gata si nu ai vazut rezultate.

Daca vei calcula corect si vei avea un deficit caloric de minim 500kcal, poate chiar 800-1000kcal, in mod evident vei avea rezultate.Nu in 2 zile, asta avand in vedere ca 1kg de grasime pierdut corespunde a 7. 500kcal in deficit.Deci daca dieta ta are un deficit de 1000kcal in fiecare zi, vei pierde aproape 1kg de grasime pe saptamana.Desigur, asta este o dieta stricta si pe langa grasime se mai pierde apa (daca si consumi multa apa in timpul dietei) si masa musculara.

La inaltimea si greutatea ta, rata metabolismului bazal este undeva la 1400kcal. Deci, daca nu faci deloc miscare, pentru a te mentine la greutatea actuala, trebuie sa consumi 1400kcal.
Daca incepi sa faci miscare, cantitatea de calorii va creste si ea.De exemplu, daca ai face alergare usoara sau mers pe bicicleta 5 zile pe saptamana, pentru a te mentine, ai putea ajunge sa poti manca 2000kcal.Dar asta depinde de cata miscare faci.
Iar pentru a slabi, trebuie sa fii in deficit pornind de la calculele metabolismului bazal si adaugand caloriile aditionale exercitiilor pe care le vei face.
Daca ai ajunge la 2000kcal necesare pe zi pentru a te mentine, pentru a pierde 1kg pe saptamana, ar trebui sa le injumatatesti.

Deci, refa calculele si vezi ce ai facut gresit in trecut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum adică te-ai îngrășat de la deficit caloric? Simplu, nu l-ai făcut cum trebuie. Mai încearcă happy

| Chetniks1945 a răspuns:

Macar ti-ai facut analize sa vezi sa n-ai ceva la tiroida? Asta daca ai facut deficitul caloric ca la carte si nu a dat roade, da' ma-ndoiesc ca te-a dus...