| helllauuu a întrebat:

Hey! v=sunt cls a 9 si si urmez profilul turism, dar cand termin as vrea sa devin o fotografa dar nu stiu daca am sanse, imi puteti explica si mie urmatoarele cerinte:
Specializarea: ARTE PLASTICE ( FOTOGRAFIE - VIDEOPROCESAREA COMPUTERIZATA A IMAGINII)

1. – Proba eliminatorie
– Test vocational (compozitie fotografica)
- candidatul va realiza o compozitie fotografica - practic (15 minute/candidat) (se va pune la dispozitie o recuzita, aparatura de iluminare, aparatura de captare). Scopul acestei probe este de a testa cunostintele si aptitudinile candidatului legate de alegerea compozitiei cadrului si tehnica fotografierii.
2. – Interviu cu portofoliu si test de cunostinte de - oral
istoria artei si fotografie
- Candidatul va sustine in fata comisiei lucrarile executate in timpul concursului de admitere.
- Prezentarea unui portofoliu cu minimun 25 fotografii cu dimensiunea 18 x 24 cm.
Tehnica de fotografiere este la alegere.
Scopul acestei probe este de a testa cunostintele si aptitudinile candidatului legate de alegerea subiectului, compozitiei cadrului, tehnicii imaginii fotografice, cat si a prelucrarii si printarii fotografiei.

2 răspunsuri:
| michelia a răspuns:

Banuiesc ca acum doar iti place sa faci fotografii si apelezi doar la instinct fara sa ai prea multe cunostinte.
Pentru a deveni profesionista, una din cai este sa urmezi facultatea de arte, specialitatea Fotografie.
Evident ca trebuie sa dai un test vocational in care sa sa vada atit talentul tau cit si cunostintele.
1.Ti se pune la dispozitie aparatura completa de catre facultate si ai la dispozitie 15 minute sa faci o fotografie urmind anumiti pasi( incadrarea, alegerea luminii etc).
Va fi o proba practica.
2. Te prezinti cu portofoliul tau de 23 poze intr-un anumit format si trebuie sa motivezi si sa justifici de ce ai ales o anumita tehnica, anumite teme, procedee etc.
O sa-ti dau un singur exemplu: ca sa realizezi portrete se recomanda marirea diafragmei aparatului. Asa se estompeaza fundalul si iese in evidenta si clar obiectul/subiectul care este in fata, aproape.
Ai nevoie sa citesti, sa te documentezi bine pina atunci si sa exersezi.
succes!

| ady9631 a răspuns:

Si eu sunt la profil turism, dar eu nu inteleg ceva dupa ce vrei sa termini clasa a 9-a sa mergi la un liceu cu profil arte plastice, sau dupa ce termini liceul s-a te duci la facultatea de fotografi? Daca vrei dupa ce termini clasa a 9-a poti sa te transferi si acolo dai un test de aditere in care o sa faci mai multe poze si in care sa explici pozele facute de tine ce cadru ai folosit, cu blitz fara etc.