| Elena19Elena a întrebat:

Hey...Vreau sa va spun de la inceput ca aceasta intrebare nu este adresata celor care au chef sa-si bata joc. Daca nu doriti sa dati un raspuns serios, nu raspundeti.
Cred ca stau intr-o casa bantuita.M-am mutat aici acum 1 luna.In fiecare seara se aud zgomote ciudate.Si cand faceam baie a pornit uscatorul de maini singur(s-a intamplat asta de 3 ori...poate pur si simplu niste curenti de aer, nu stiu).Si azinoapte stateam eu la calculator si dintr-o data s-a auzit o bubuitura in usa mea de la camera.M-am uitat si pentru o fractiune de secunda am vazut o silueta alba(am usa transparentra. Apoi m-am uitat la ceas si era ora 3 si 2 minute.Se zice ca ora 3 e ora diavolului. poate e doar psihicul meu care in concordanta cu ceasul biologic a produs acea imagine.nu stiu.Si in special noaptea simt o prezenta.
Credeti ca locuiesc intr-o casa bantuita? Ce se afla in casa mea:fantome, demoni? E doar imaginatia mea? Cum as putea rezolva problema?

P.S.: am 13 ani

11 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

E destul de dificil sa faci diferenta intre adevaratele intamplari paranormale (sau inexplicabile) si pura imaginatie, in general. Daca nu ai fost preocupata de domeniul asta pana acum si ai inceput sa observi manifestarile brusc in casa, atunci se prea poate sa fie vorba de ceva ce nu poti intelege sau explica. Mi s-au intamplat si mie o serie de evenimente bizare, unora le-am gasit o potentiala explicatie rationala, altora (inca) nu. Daca tinzi sa crezi in paranormal, poti incerca sa te interesezi despre trecutul casei sau al locului respectiv si asa mai departe. Iar in cazul in care crezi in Dumnezeu (sau orice alta entitate superioara), poti face o sfestanie in toata casa. Nu ma pot pronunta clar si nu spun nici ca se petrece ceva paranormal, nici ca nu. Daca te preocupa si nu te sperii repede, poti "cerceta" mai mult, poti lasa camere de filmat pornite in timp ce nu esti acasa, poti face inregistrari audio etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit decat ca stai intr-o casa bantuita si ca ai 13 ani, imi e suficient ca sa iti zic ca esti proasta. Pe bune acum, la 13 ani mai crezi in fantome si nebunii din astea. Mai lasa-n pusca mea "Pariu cu viata" si uitata-te si tu la un documentar sa vezi ca nu exista case bantuite si alte cretinatati din astea. Cu oamnei ca tine Romania va ajunge foarte jos.

| BlakeLively a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa inteleg ca te uiti la "Pariu cu viata"? Si a dat destule informatii, daca intelegi pe dos du-te la culcare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlakeLively):

Nu am citit tot si am si specificat asta dar se pare ca citesti doar ce ce-ti convine.
Si daca am auzit de "Pariu cu viata" inseamna ca ma uit la tampenia asta? Daca am auzit de Salam inseamna ca ascult manele? Daca am auzit de Franta inseamna ca am fost in Franta? Fara suparare, ba cu suparare, esti cam proasta! Am zis!

| BlakeLively a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa raspunsul tau: "Am citit decat ca stai intr-o casa bantuita si ca ai 13 ani,imi e suficient ca sa iti zic ca esti proasta", se vede ca ai ceva cu toata lumea,adica jignesti persoanele care au nevoie de ajutor si cele care au dreptate. Si nu,nu citesc doar ce-mi convine, citesc ce zici tu. Dar ai nevoie de mai multa logica ca sa alcatuiesti cateva fraze. Si nu sunt nici proasta, fara suparare, cred ca de fiecare data cand esti "atacat" ca sa zic asa, incepi cu insultele.(nu ca m-ar interesa parerea ta, ca nu ma cunosti).

| anonim_4396 a răspuns (pentru BlakeLively):

Nu am ceva cu toata lumea, am ceva cu toate persoanele care sunt proaste si o persoana care crede ca locuieste intr-o casa bantuita e proasta.
Nu ai cum sa citest ce "ZIC" eu, maxim poti citi ceea ce SCRIU eu.
Nici macar nu m-am simtit atacat si nu am inceput cu insulte, doar am constatat ceva.
P.S: Nu ca m-ar interesa parerea ta ca nu ma cunosti.
Atat!

| BlakeLively a răspuns:

Invata de la specialist:de cate ori n-am trecut eu prin astalaughing. OK, deci pentru inceput nu ai de unde sa stii sigur ca ai o casa bantuita, asa ca cel mai bun lucru sa testezi asta este sa aduci un copil de 3-4 ani,cam asa. Va incepe sa se agite,sa planga sa se sperie chiar. Daca ai un frate/o sora incearca,sau daca ai vreun vecin cu un copil spune-i si tu sa vina cu copilul pe la tine sa va jucati. Daca nu poti sa faci asta,pentru ca inteleg ca este prea complicat, cumpara niste camere de filmat. Instaleaza-le in cateva camere, chiar in toata casa si asteapta rezultatele. In caz ca tot ce spui se dovedeste a fi adevarat, sa nu apelezi la preoti. Apeleaza la un medium sau cineva care are experienta, nu sa te fraiereasca. Bafta multa!

| papyterier a răspuns:

Frate, chestia asta e chiar ciudata, nu stiu ce sa spun. te-ai uiat de curand la un film de groaza sau ceva de genul care te-a speriat rau? (daca da inseamna ca e doar produsul imaginatiei tale si poate ai probleme cu aparatele electronice sau cu sigurantele )Sau daca nu e nimic de genul ista cauta informatii despre casa in care stai (cine a locuit acolo inainte) intreaba vecinii si cerceteaza intreaba daca nu a murit cineva acolo ),(ca stii. am auzit ca fantomele sunt oamenii care au murit din cauze necunoscute si nu se stie de ce au murit mai exact ). Oricum, roaga-ti parintii sa aduca un preot sa sfinteasca casa (stiu ca pare exagerat dar cred ca ar ajuta big grin ) Sper ca te-am ajutat.

| Anonimus4512 a răspuns:

Eu cred in fantome si etc si eu am avut astfel de intamplari... aveam cosmaruri si ma treazeam brusc pe la ora 3 dimineata si seara se auzeau pasi in podul casei...cel mai bine ar fi sa ii rogi pe parinti uh sa rugati un preot sa faca o sfestanie la casa

| enzoavris a răspuns:

Când îmi petreceam vacanțele de vară la bunici, auzeam tot felul de zgomote ciudate, la început am crezut că sunt nebun, dar după m-am obișnuit.E posibil mai ales dacă e o casă veche.

| KoreanFanLoverGirl a răspuns:

Stai calma.mi s-a intamplat la fel si mie.eram la scoala, neavand somn m-am trezit la ora 4 diminetza, apoi m-am culcat la aceeasi ora ca tine, eu in camera mea aveam o oglinda, cand ma uit in oglinda vad un chip de om alba la fata, m-am speriat si am lesinat