| anonim_4396 a întrebat:

Heyo, TPU.
Pfoaaaaaai deci m-au tampit la cap parintii mei, DECI, am vrut si eu sa imi cumpar un set mai mare de markere Touchfive de pe Amazon sau site-ul lor oficial de unde isi iau majoritatea artistilor de pe Youtube. Din pacate trebuie platite markerele doar cu cardul. Mama parea la inceput de acord cu asta, dar a zis apoi sa il intrebe si pe tata... Mare greseala! A zis imediat ca daca e site din alta tara e egal cu 0 si ca e un **** amazon si cica ii fura toti banii de pe card si ca nu e de incredere si ca ii fura un hacker banii de pe card. E TOTAL PARANOIC SI MAMA E DE ACORD CU EL. Am mare noroc ca am o sora minunata care are loc de munca si ma ajuta sa cumpere markerele cu cardul cu banii ei iar eu ii dau banii (nu sunt scumpe markerele sunt cam 200 lei) si le spune parintior ca le-a luat de pe olx.
Acum intrebarea mea este:
Aveti si voi parinti asa paranoici? Si va intreb parerea voastra despre site-uri straine:amazon, Ebay, sunt sigure?

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Vai si amar de tine! Daca ai ajuns sa-ti jignesti parintii ai o problema grava. Mai mult: minti si nu stii sa minti. O data spui ca te uraste sora, apoi spui ca te ajuta si ca-i minunata. Spui undeva ca te plictiseti la scoala. Probabil ca si acasa te plictiseti ca vad ca scrii aiurea! Copilul care nu-si respecta parintii nu este om!

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Site-urile sunt sigure dar uneori exista posibilitatea sa platesti un produs si sa nu ajunga dar chiar si asa, site-ul iti da banii inapoi daca nu depasesti un anumit termen. Poti sa platesti cu incredere pe ebay, amazon si aliexpress. E normal sa gandeasca astfel daca nu au avut contact cu persoane care au cumparat de acolo sau daca sunt fricosi. Poti sa le explici ca sunt sigure site-urile astea. Desigur ca pot exista si altfel de site-uri in genul acestora dar care nu ofera siguranta.

| Andreeush a răspuns:

Foarte urât din partea ta să îți minți părinții, până la urmă se gândesc și ei la siguranță. În ziua de azi nu poți ști ce se poate întâmpla.

| Bettybat a răspuns (pentru Andreeush):

Auzi tu fata, e urat din partea ta sa spui ca e vina mea, dar sora mea a venit cu propunerea sa imi cumpere ea markerele deci citeste mai bine inainte sa dai un raspuns te rog frumos >sad

| Andreeush a răspuns (pentru Bettybat):

Nu am zis că e vina ta, sora ta poate să îți cumpere ce vrea. Ideea e că nu e frumos să îți minți părinții.

| Reghqen a răspuns:

Nici tu nu mai știi cum să minți din câte observ sad
Părinții sunt părinți, ei ți-au dat viață și indiferent de situație trebuie să le porți mereu respect, nu să-i jignești!
Au o vârstă mai înaintată și e normal ca ei să nu se priceapă în așa ceva, telefonie, tehnologie, pentru ca în timpurile lor nu cred ca se folosea așa ceva, site-uri online de îmbrăcăminte, astea! :-