| anonim_4396 a întrebat:

Heyy TPU! Am o problema...toti colegii mei de la scoala isi bat joc de mine!
Mereu rad de mine,imi ascund lucrurile, imi dau palme peste fata, imi trag scaunul in spate etc...mai multe straight face
De exemplu intr-o zi un coleg mi-a ascuns geaca si am petrecut 10 minute dupa ora cautand-o.Un alt exemplu:intr-o zi un baiat mi-a luat telefonul, eu l-am luat inapoi iar apoi mi-a dat o palma peste fata care m-a durut iar atunci toti au ras de mine si am plans toata pauza...
Eu i-am spus mamei mele ce-mi fac iar mama i-a spus dirigintei la o sedinta...In urmatoarea zi, cand am intrat in clasa, toti m-au huiduit si m-au facut paracios.Si dupa mi-au spus "de azi inainte ai viata grea cu noi copile" straight face
Si asa a si fost...Intr-o zi, colegul care controleaza temele la mate le-a controlat pe toate in afara de cea de-a mea(a facut-o intentionat) iar la ora de mate cand proful de mate l-a intrebat pe coleg despre teme a spus despre mine ca nu mi-am facut-o iar proful la cat de nesanatos este proful l-a crezut si mi-a pus 4 crying iar in pauza mi-a zis bucuros "asa meriti"
In alta zi,la ora de dirigentie o fata i-a spus dirigintei "Doamna,Vladimir ne-a injurat azi pe toti" si diriginta normal ca a crezut-o pentru ca ea e eleva ei preferata... oricum, diriginta m-a certat si m-a pedepsit sa nu mai ies in pauza o saptamana crying straight face Si in urmatoarea saptamana(luni)in prima pauza toti au ras de mine si ma facea "pedepsitul clasei" x-( x-( si nu am avut liniste deloc la scoala in acea saptamana crying Toti ma obligau sa le dau pachet si daca refuzam imi dadeau toti cate o palma peste fata x-( Eu am incercat sa ma mut dar diriga nu m-a lasat iar colegii mei mi-au zis ca daca ma mut, cand ma mai vad pe strada o sa-mi faca multe lucruri rele straight face Deci chiar nu mai rezist straight face Mai ales ca in mai putin de o luna si jumatate incepe scoala..deci,ce pot sa fac?
Funda!

5 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Tu ai facut ceva de ti-ai pus in cap toata clasa! Daca nu exagerezi si daca totusi ai aceste nemultumiri mergi impreuna cu parintii la conducerea scolii, daca diriginta nu a fost in stare sa rezolve aceasta problema.

| pietrean a răspuns:

Dragul meu, la 14 ani, unii copii, raman cu apucaturile de bebelusi, care nu pot judeca ce este bun si ce ste rau.Imi pare tare rau ca patimesti atatea din cauza colegilor,dar ce ma intriga mai mult, este faptul ca profesorii, nu fac nimic, ba chiar nu te asculta, ca sa te poata ajuta.in aceasta problema, doar parintii te pot ajuta, vorbind si cu directorul scolii, sau chiar facand o plangere scrisa la Inspectoratul Scolar.Stiu ca este riscant sa "parasti" un profesor,dar alta posibilitate nu este.
Tu fiind un copil,cu bun simt,educat,care nu raspunde cu rau, la raul facut de catre colegi, stai si plangi, inloc, sa lupti cu toate armele pentru a-i infrunta pe colegii rautaciosi.Nu ai nici-un profesor mai apropiat,caruia sa-i spui ce patesti? Trebuie sa fie unul macar! Trebuie cumva pusi la punct,acesti golani,chiar cu riscul de a nu mai avea nici-un prieten in clasa ta.
Acum mi-a venit in minte,ca ai putea chiar sa ceri ajutorul,impreuna cu parintii,politistului de proximitate, care raspunde si de scoala din sectorul lui de control. Poti incerca, deoarece el urmareste toate cazurile mai deosebite, de tineri certati cu legea, cu bunul simt si din scoli.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Vladi,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Ritsuko a răspuns:

Poti sa vorbesti cu mama ta avand in vedere ca s-a ajuns la ura si nesimtire.
Poti sa te muti avand in vedere ca e inceputul anului. Ii zici mamei tale ca numai suporti, si ca vrei sa te muti din scoala.Nu are rost sa astepti sa se schimbe lucrurile, te poti astepta sa te pui pe scaun si sa te lipesti de guma, sa stearga tabla cu geaca ta, si alte lucruri urate.Bafta!:*

| Tiberiuss a răspuns:

Mi s-a intamplat la fel. Doar ca am luat unele masuri. Dupa cum ai spus nu cred ca cineva mai are respect fata de tine asa ca mai bine profiti de asta. Fa-ti 1-2 prieteni, fate foarte sociabil in asa fel sa te considere frate si poate iti vor lua apararea, incearca sa fi cat mai de treaba cu putinta, arata ca nu ti pasa de ce zic sau iti fac ei si in mintea lor vor zice ca nu merita. Daca vei fi indiferent, vor stii ca tot ce vor face va fi degeaba. Daca tu plangi si te vei enerva, nu va face decat sa-i alimenteze. Eu asa am facut si am multi prieteni care s-ar sacrifica in orice moment pentru mine. Fi cat mai sociabil, salut!