| Cher22 a întrebat:

Heyy TPU!

Stiti povesti de groaza?

Spunetille-x

Răspuns Câştigător
| StaceyG a răspuns:

Un vecin de-al meu mi-a spus o poveste,si nu stiu daca este adevarata pentru ca eu l-am tot intrabat daca este adevarata si de 3 ani im tot spune ca este adevarata si ca nu are de ce sa ma minta, asa ca vo spun si voua.
A spus ca este la tara la el o casa parasita si ca el cu verisorul lui si cu fratele lui stateau pana seara si se distrau pe acolo.Un prieten de-al lor un om batran isi mai lasa oile prin gradina casei pentru ca este iarba buna pentru oi.Si intr-o zi ei au gasit o oaie moarta, si au ingropato in gradina si au pus un semn la ea ca sa stie unde au ingropato.In acea zi ei au incuiat usa casei acelea si au pus niste scanduri pe usa ca sa nu intre nimeni pentru ca becurile si prizele sunt alimentate cu curent , si sa nu intre cineva ca sa consume curent.Si a doua zi au plecat la lucru pe camp. A treia zi au venit si au descuiat usa si ce credeti ca au gasit in casa, oaia moarta cu matele scoase si plin de sange pe pereti.Dar vecinul meu mi-a spus ca nu avea cum sa intre nimeni in casa pentru ca numai ei aveau cheia si au batut scanduri in usa si au sigilato.
Un batran de acolo le-au spus ca in casa aceea a murit o femeie electrocutata, si ca se mai aude seara zgomote ciudate venind din casa. Dupa ce s-au intamplat acestea ei nu au mai intrat in casa si stateau numai prin curte,si intr-o seara au vazut ca pe acoperis ca niste tigle care au inceput sa se miste si dintr-o data a inceput un vant puternic si s-a trantit poarta foarte tare.Cand au vazut au fugit spre poarta si cand au dat sa o deschida nu au putut, poarta era incuiata. Atunci au sarit poarta si nu au mai mers acolo niciodata.

O poveste reala pe care am auzit-o de la un prieten. El are 15 ani si munceste la tara la o familie. adica are grija de animale si altele. Si intr-o noapte dupa ce termina el de muncit pleaca acasa, merge pe drum normal si pe urma trebuia s-o ia pe ulitza unde nu e lumina decat cea reflectata de luna. Merge el ce merge pana ajunge km pe la jumatatea drumului si trebuie sa treaca calea ferata numai ca el nu trece deoarece aude ceva in spatele lui, ceva foarte tare, un zgomot de animal da foarte ciudat, de nedescris . Acesta se intoarce si vede in spatele sau dupa gardul din stanga lui o "creatura", era un fel de animal, un fel de lup numai ca mult mai mare cu picioarele foarte lungi si indoite invers (nu mai stiu ce culoare avea exact). Imediat ce l-a vazut s-a speriat si a inceput s-o ia la fuga, in acelasi timp uitaandu-se in spate si vede cum "creatura" incepe si ea sa alerge da din sarituri adica sarea vreo 20-39 metri de o data si cand ajunge la garda isi ia avat si sarea pna peste gardul din cealalta parte adica extrem de mult. Noroc ca prietenul meu statea la prima casa de langa linia ferata si a ajuns repede si s-a inchis bine in casa. Apoi mi-a spus ca cik cainele a latrat toata noaptea de parca turbase si ca auzea intr-una batai la usa si la geam si diferite zgomote ciudate. A doua zi dimineata cainele umbla prin curte lantul in care era tinut disparuse.

Reala. un prieten de al meu cand s-a dus la biserica a vazut cu se misca crucea si la chemat isus la el.in fine s-a speriat oleaca cand m-i spus aproape ca plangea.dupaia s-a in vacanta de vara s-a dus la bunica lui la tara si era o prtrecere unde se tinea dupa 10.noaptea 3 zile la rand (nu stiu ce se petrecea(dar in fine si sa dus la petrecere si vede o fata superba cu o rochie alba semana ca de mireasa si normal cum se da el mare si tare se duce si intra in vb cu ea danseaza,rade.cand a condus-o acasa i-a spus sa o lase la stalp .zis si facu a doua seara la fel o intreaba cum o cheama ca la cat de emotionat era a si uitat la fel dupa petrecere o conduce pana la stalp,ce nu v-am zis ca dupa stalp era cimitirul si cateva case.ziua sta de vb cu o prietena si ii povesteste de ea cind ii spune numele ei aia se uita ciudat la el si ii spune ca nu are cum ca fata aia a murit cu 2 ani i urma avea 17 ani s-a dus la cimitir si s-a convins ca era aceeasi fata din fotografie si ca a ingropato cu rochie de mireasa ca fetele care nu apuca sa se marite si care vroiau acolo lo ingroapa in rochie de mireasa.

Real.acasa la mine se intamplau niste lucruri ciudate.dar asta dupa 7 ani de cand a murit o strabunika de a mea,dupa cum stiti la 7 ani trebuie sa se dezgroape mortul, dar parintii mei fiind plecati in italia nu au putut,intr-o seara vine cumnatamea si sora sa pe la mine si fratemiu cu motivul de a lua niste dulceata,era noapte bezna si ea ma rugat sa aduc eu dulceata dar,se afla in beci si era f intuneric ,atunci io i-am zis lui fratemiu sa se duca si sa dus,cand a venit inapoi ia dat dulceata lui sora lui cumnatamea si a plecat,ca sa nu o sperie p cumnatamea mia zis mie cele intamplate,sa dus in beci si avea lumina de la bricheta si intretimp se auze in spatele lui un respir foarte profund,sa intors si nu era nimic nu l-am crezut si m-am dus in camera mea,dupa circa o ora m-am pus la somn dar nu am reusit sa dorm pentru ca eram terorizat.se auzeau pasi pe acoperisul casei . am iesit m-am dus repede in camera lui fratemiu chiar daca era in pat cu cumnatamea nu am mai bagat de seama si i-am spus. el mia raspuns aku ma crezi?ok te cred. am iesit amndoi afara si am vazut o umbra imensa parca era o creatura cu picioare de capra.m-am speriat si m-am blokat pe loc.am intrat in casa si dupa un minut sa auzit poarta trantindu-se f puternic.in seara aia nu am dormit deloc dar intamplarile au continuat f mult timp.cu faze si infricosetoare nici nu vreau sa mi le amintesc de exemplu se auzea de sub casa mea niste bubuituri de parca exploda o bomba atomika si numai de trei ori pe zi in fiecare zi in aceeasi ora a fost terorizant.

aide ti sa va spun una tare.vb cu un baiat de 8ani si cateva luni,dar nu are importanta asta vr doar sa ajung la subiect.caum vreo 6ani sau 5nu mai stiu exact,ca orice iubit venea la mine si pleca seara tarziu,de la mine pana la el ne desparte km 15-20minute iar ca sa ajungi la el,trebuie sa mergi pe strada principala apoi intri pe o ulita mare merge vreo10 minute apoi la dreapat si mai mergi un pic si d ai de de calea ferata si ink vreo 3case si ajungi la el,pana aici totu bine ,numai ca intro seara vine la mine impreuna cu sorsa stam la taclale si timpu trece ,se facuse vreo 12 si ceva noaptea,(eu va spun ce mi s povestit el mie,daca ma mintit el pe mine va mint si eu pe voi,dar il cunosc de destul de bine si nu i o pers kre sa minta cu asa ceva.ok.pleaca amundoi ,ptr el aia era o ora normala ca mai toate serile pleca la fel,merge ce merge si pana sa ajunga la calea ferata de la departare vede ceva pe calea ferata el zicand ki un sac cu gunoi dar apropindu se mai bine vede ca era ceva in negru cu mansetele albe, si a dat seama ki un om,aplecat care ziceai ca face gimnastica =D =D era in picioare dar aplecat si mainiile ii atarnau pana jos ,sa fiu mai concreta si scuzati parola capra,asa statea omu exact pe calea ferata intre sine,si imaginati va ca ei tr sa treaca pe langa el.sorasa se da mult mai departe il ocoleste,intre timp pana sa si dea seama ce i ei vr sa l impinga cu picioru,ajunge langa el,sorsa deja prinsese viteza si il ocolise mult,trece iubi meu ,ii da buna seara dar omu nici macar nu nu misca capu,isi da seama ca ceva nu i normal,nici ca se clintise din loc si nici ca dischisese gura,apoi merg mai departe sorsa deja intrase in curte intra si el dar mai sta vreo 10 minute si se uita peste gard la linia ferata ca din curtea de la el se vedea c am tot,dar omu tot acolo era si nu se clintea deloc.sorsa in schimb nu mai putea de frica in casa,eu nu stiu ce sa zic ,daca o fi vreo intamplare strana sau doar era un biet om beat,dar totusi nu cred ca un om beat ar putea sta asa aplecat,sau eu zic cum zice si iuby meu ,ca o pers beata ar fi raspun cand ii o saluti parerea noastra si c am asta au zis si parintii ca era ceva straniu,dar totusi uitasem sa va zic ca in fata la calea ferata exista si biserica cu cimitir, oricum eu am trecut de multe ori pe acolo noaptea si pot spune ca am un pic de frica poate si mai multa

Mai demult am fost la o prietena acasa. Ne-am distrat dar la un momentdat am auzit pasi in pod. Nu am vrut sa ne povestim una celeilalte ca sa nu ne speriem. Dupa un timp am auzit un scartait puternig (cred ca venea din dulap) de aceasta data ne-am uitat una la alta si din priviri ne-am dat seama ca acele zgomote erau reale. Nu mai stiu de ce dar a trebuit sa mergem pe balcon. Era noaptea pe la 3. (Am uitaat sa mentionez ca avea perdele maro inchis peste toate geamurile inclusiv peste geamurile de la usa balconului) Am intrat in balcon. Apoi dintr-o data usa sa trantit, perdeaua sa tras pentru ca cei din casa sa nu poate vedea nimk. O fata de copil ne privea razand. Am fost ingrozita. La scurt timp (chiar daca era prin iulie) sa facut foarte frig. Apoi usa sa descis, becul(care era stins) s-a deschis si fata a disparut. Explicatia tuturor a fost ca in loc de ochi am vazut becul iar restul au fost umbre. Eu si prietena mea credem ca ceam vazut era real.

.100% reala care mi s`a intamplat.acum cateva luni eu cu o prietena ne-am gandit km ar fii sa fim vizitate de vreo fantoma si ne-am uitat cateva minute la cer fara sa zicem nimic .toate bune si frumoase pana cand in dimineata urmatoare mama pleaca la serviciu si fratimiu se baga la calculator.cand plecase mama eu m`am dus sa inchid usa dupa ea si m`am bagat in pat.dupa cateva minute ma i`a o frica neinteleasa si incep sa simt senzatia ca cineva se aproprie de mine...bineinteles ca inima imi batea groaznic si incepusem sa plang.apoi cand simteam ca se se apropria din ce in ce mai mult de mine era tot mai frig si tot mai frig,de frica nu am deschis ochi si cand mi-am dat seama ca ceva se intampla am vrut sa plec in cealalta camera unde se afla fratimiu si am constatat ca nu puteam sa ma misc ,am incercat sa tip si sa dau cu pumnu in perete dar nu puteam decat sa ating putin degetele de perete,si tot incercam sa ma misc si nu puteam,pe urma am inceput sa ma rog ca sa scap de acel rau,apoi totu' trecuse de parc nu se intamplase nimic,inima nu imi mai batea tare imi batea normal si ma simtea in siguranta si am hotarat sa dechid ochi.in camera.nimic,si am fugit si m`am dus in camera unde era fratele meu si m`am bagat in pat,ma tot gandeam la ce mi s`a intamplat si tot plangeam cand inchideam ochii vedeam fata unui mort nu imi venea sa cred.vreau sa spun ca atunci cand m`am uitat la cer ma gandeam la bunicu meu care murise.poate ca el a venit si mi-a facut o vizita.sa imi dea o lectie nu stiu.in fine numai vreau sa mi se mai intample asa ceva niciodata

ok stiu mai multe dar nu le pot scre pe toate acuma:d

6 răspunsuri:
| StaceyG a răspuns:

Ok stiu mai multe dar nu le pot scre pe toate acum:d sper ca tiau placut povestile mele

| ChuChu a răspuns:

Am inceput sa cant happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e poveste care mi s-a intamplat mie si prietenilor mei.Toti eram in clasa a 4-a si eram in primul an la scoala de arte plastice.In spatele scolii se afla o cladire parasita de mult(nu stiu mai exact ce era)ne duceam acolo la repaus sa ne jucam, e nu intram acolo pentru ca imi era frica, in fine totul era ok. Dar odata am riscat sa ne ducem toti la et. 2si surpriza de tavan era spanzurata o vrabie, neam speriat si am iesit de acolo cu rasete.In alta zi tot ne-am dus eu si o prietena la et. 2 si intr-o camera am gasit un fel de valiza veche am chemat un baiat so deie jos, el a aruncato pe fereastra jos unde era si ceilalti colegi, am deschiso si am gasit numai pantofi vechi acolo, neam speriat intr-un fel si am aruncat valiza aia.In alta zi tot ne-am dus, am vrut sa aflam ce se mai afla ascuns acolo la primul etaj se afla un fel de cuptor ars iar pe el era desenata o cruce, cand am vazut-o am observat ca langa ea se afla o usa care am deschiso si am vazut niste caini care urlau acolo, pentru ca usa ducea afara si nustiam de unde erau cainii aia n-am mai intrat o vreme acolo. Dar cand am intrat itr-o zi am vazut o carpa neagra care flutura pe geam, n-am mai vazut-o inainte iar cand am vrut sa intram inauntru parca suera un vant si aveam impresia ca cineva este acolo si se auzea niste zgomote de la scari...neam speriat rau de tot si am luat-o la goana, aveam impresia ca cand fugeam cine ne urmarea nu neam mai dus acolo nici pana in ziua de azi cu toate ca suntem clasa a 7 deja

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, mie si prietenilor mei, ni sau intamplat mute chestii ciudate.Aici unde locuiesc eu exista o straduta foarte ingusta despre care am auzit multe zvonuri cum ca e blestemata bantuita ok acum nu stiu sigur dar cred ca e adevarat.Deci hai sa va zic.Eram acasa si am sunat o prietena sa vina. Dupa 5 minute a venit (era 1 oara cand venise la mine)asa si eu ii povestisem ce se intamplase acolo si am luat-o si pe ea sa vada.Pe drum spre straduta ne intanlim cu o alta prietena.Asa ca ne duceam toate 3 spre straduta, vrand sa facem un ocol.Era 12-13 dupa-amiaza si nu era nimeni pe strada mare.Am intrat noi pe straduta si am avut un sentiment ca ne urmareste cineva si m-am uitat inapoi le-am atentionat si pe celelalte fete si am vazut toate:era o femeie(baba)imbracata in maro si alerga dupa noi(parea de vreo 70-80 de ani)dar mergea f. f. f. repede.In sfarsit ajunsesem la o raspantie(intersectie micuta)si ne-am uitat(in timp ce mergeam)daca ne mai urmarea.Toate 3 am vazut ca s-a uitat spre dreapta, apoi spre stanga(noi o luasem pe stanga)si facuse un semn din cap.ca si cum ne-a observat apoi a pornit iar dupa noi.Am fugit repede si am trecut pe langa caini mai mari si pe noi nu ne au latrat dar pe femeia aia sau ce era... a latrat-o incontinuu si s-a oprit sa ia o piatra ca sa dea in ei, dar apoi sau oprit.In fine am trecut pe langa un catelusi micut, si dupa ce am mai mers 100 metri ne-am oprit sa vedem ce face. S-a uitat la noi si apoi a atins catelusul pe botic asa cu mana.Eu m-am intors 3 secunde la Cristina(una din prietene)si cand m-am uitat inapoi nu mai era nici ea nici catelusul. ceea ce f. ciudat pentru. ca in urma cu cateva zile doamna noastra de RELIGIE a zis ca exista vrajitori care vor sa ne faca rau si ca se duc la vrajitorie cu un animal ca sa ne face vraji. E real nu va mint pentru ca nu am de ce!

| 12345678901112131415 a răspuns:

Am o poveste...pe moment inventata de mine si sper sa-ti placa!