| bixelle_4587 a întrebat:

Heyz. Vreau si eu cateva informatii de baza despre tussin. Din cate am auzit se mai numeste si drogul saracului sau ceva de genu. " Dependenta de tussin ucide "? Multumesc.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tussin este un derivat de morfina. Intra-devar, dozele mari de tussin eventual asociate cu alcool dau stare de fericire si halucinatii. Dependenta se instaleaza foarte repede, iar sindromul de intrerupere este extrem de sever, putand duce la moartea pacientului. Supradoza este si ea extrem de periculoasa, provocand inhibitia centrului respirator cu moarte in somn (prin oprirea respiratiei).

| octavianpas a răspuns:

Se mai numeste Si drogul săracului, cum mai este cunoscut printre colţurile de stradă pe unde se si ia. Simptomele de supradozare descrise pe prospectul din interiorul cutiei sunt: stări de ameţeală, confuzie, greaţă şi vărsături, nervozitate şi iritabilitate.Nu e neaparat asa, starile traite sunt:Euforie, libertate, stare de ameteala placuta si inconstienta relativa, dar fiecare simte altfel aceste stari.Nu poti spune ca esti chiar inconstient, stai chill gandesti chiar destul de clar, numai ca ai impresia ca ceilalti vor aproba tot ce spui si pierzi notiunea de lume.Cand esti "pastilat" sau "tussinat" lumea se invarte oarecum in jurul tau (cel putin asa ai tu impresia), toate problemele par sa dispara si libertatea sa isi faca aparitia misterios, e ca si cum ai trai intr-o alta lume, dar crede-ma e destul de rau cand te trezesti din visare...si realizezi ca lumea nu e as acum o credeai tu cand "erai pe tussine"Unde gasesti? găseşte la orice farmacie, sub forma lichidă sau la cutie în foi de pastile, ai grija exista doua feluri de tussin,"Tussin" si "tussin Forte", unele farmacii elibereaza fara reteta dar in reteaua "sensi Blu"nu iti da fara reteta, iar daca te intreaba cineva la ce iti folosesc spui ca iti trebuie pentru ca ai o tuse neproductiva.Cum iei? O doză de douăzeci de pastile de tusin este suficientă pentru a te da gata timp de o oră sau chiar si mai mult, ai grija daca iei tussin forte nu lua mai mult de 16 (asta daca esti la inceput) pentru ca nu poti sti cum reactioneaza corpul tau, un tussin forte e echivalentul a 2 pastile jumate de tussin normal. Daca ti-a placut senzatia? Poti lua teoretic de cate ori vrei dar nu uita de fiecare data mareste doza, iar pentru trip-uri frumoase combina tussin forte cu tussin normal, si sa nu uit nu le inghiti cu alcool...nu fac bine! Si totusi? daca vrei sa renunti Tratamentul: Spălături gastrice şi administrare de cărbune activ. In caz de depresie respiratorie se administreaza naloxonă. Nu uita nimeni nu e vinovat daca iti e rau corpul tau poate raspunde diferit de al celorlalti, o iei pe raspunderea ta!
Acest articol nu a fost scris pentru a incuraja "pastilarea", din contra ai grija prea multe doze repetate de asa zisul tussin poate duce la distrugerea celulelor nervoase care ajuta buna functionare a centrilor nervosi importanti din corpul tau.Prin luarea voita de tussin legaturile nervoase se distrug ajungand sa fie sustinute doar de pastile...asa ca ai mare grija poti deveni dependent!

| octavianpas a răspuns:

Contraindicatii: Alergie la dextrometorfan. Nu se asociaza cu IMAO (risc de hipertermie, hiperexcitabilitate si colaps) si nu se consuma alcool pe intreaga durata a tratamentului cu Tussin sau Tussin forte (potentarea depresiei SNC). Nu se administreaza in tusea productiva si la bolnavii cu astm bronsic. Insuficienta hepatica grava; insuficienta respiratorie. Nu se administreaza la copiii mai mici de 2 ani si se limiteaza administrarea pana la varsta de 6 ani.

Reactii adverse: Uneori somnolenta, ameteli, confuzie, cefalee, greata, varsaturi si constipatie. Administrat in doze terapeutice nu afecteaza respiratia, dar la doze ridicate poate provoca depresia centrului respirator. Au fost semnalate psihoze, ce apar la ingestia unor doze masive (300 mg sau mai mult). Dextrometorfanul nu produce dependenta psihica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga 15 fara alcool si esti bine vreo 2 -3 ore laughing am incercat si eu si e destul de bine... nimic nu se poate compara cu "robinetele"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt bune...devii dependent sad
eu am ajuns sa iau cate 35 de T Forte sa le mai simt...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt cele mai tari tussinele happy
am luam si 100 intr-o zi si nu am murit, bineintels nu deodata.
dar devii dependent sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intradevar te simnti bine, dar incearca si tu ceva adevarat am incercat multe feluri de droguri numa heroina si cocaina nu le-am incercat, marijuana si mefedronul mi-ai placut cel mai mult astea sunt droguri nu medicamentele din farmacie e diferenta mare, de un an consum mariujuana si mefedron numai ca odata pe saptamana odata la 2 saptamani consum mefedron si nu devin dependent ma pot opri si o luna, cat vreau si nu simt nevoia de a consuma, marijuna fumez mai des dar nu simt dependenta, mai periculoase sunt medicamentele din farmacie sa bagi 30 odata in tine cred ca 30 de pastile au vreo 20 de grame daca nu si mai mult

| exol a răspuns:

Ce sa. ti zic, eu am luat 16 tusin forte fara alcool si m-a tinut klumea vreo 3 ore. si e destul de tare cand mergi simti ca zbori...gandesti klumea o dai in filozofii si da e misto, dar provoaca dependenta dk nu stii cum sa le iei, de ex dk azi am luat maine nu mai iau dfiinda doza de azi o anuleaza pe cea de maine, si daca vrei saiei 2 zile la rand o sa fie nevoie de mai multe asa ca mai bine iei regulat si no sa fie niciodata mai mult de 15 si daca ei regulat nu provoaca dependenta, eu iau odata pe saptamana sau de 2 ori... in fn` ai grija de tine si ce faci big grin daca vrei sa imi vb baga x.force8 in lista

| Lays_1909 a răspuns:

La inceput. iei 10-15 tussin nomrale sau forte?

| bobo124 a răspuns (pentru Lays_1909):

La inceput iei 13 tussin forte dar niciodata sa nu fi panicat pentru ca o dai in alte celelaughing