| Ramonaaaa a întrebat:

Hi big grin!
Sunt intr-o situatie destul de complicata pentru mine si asa avea nevoie de cateva pareri.
Atunci cand prietenii mei au o problema, mai mult sau mai putin grava,(ex: o cearta cu parintii, probleme in dragoste, cu alti prieteni, etc)apeleaza la mine, imi cer sfaturi si ma intreaba ce sa faca.
Si nu numai prieteni. Apeleaza la mine chiar si colegi si cunostinte...
Intotdeauna, cand cineva imi cere ajutorul las balta totul in acel moment si ma duc sa vorbesc cu persoana respectiva dar atunci cand am eu o problema sau, pur si simplu, cand simt nevoia sa vorbesc cu cineva toata lumea e prea ocupata, toti sunt plecati, etc.
Oare ofer prea mult si mi se ofera prea putin? Nu stiu ce sa cred?!
Din moment ce nimeni nu este alaturi de mine cand am o problema, ar trebui sa renunt si eu sa ii ajut pe ceilalti?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Daca ajuti, este bine sa o faci neconditionat.Chiar daca unii te iau de fraier,este bine sa faci binele,indiferent de parerea lor despre tine.Mi-ar place sa te pot ajuta. Daca te confrunti cu o problema,poti sa imi scrii pe privat, si promit sa te ascult, si sa iti dau un sfat care consider eu ca este cel mai bun.Pa!

3 răspunsuri:
| SmileyyXD a răspuns:

Incearca sa strangi mai multi prieteni de ai tai si sa le spui acest lucru care te deranjeaza...mai incearca totusi sa le oferi ajutorul de vreo 2-3 ori si daca nu ti se ofera inapoi renunta si explica`le data viitoare cand apeleaza la tine de ce nu ii mai ajuti!

| blueskydarkeyes a răspuns:

Draga stiu cum te simti.Si eu sunt la fel doar ca nu ajut prea multi prieteni sau cunostinte fiindca eu am un singur prieten.Nu am avut nevoie de mai multi doar pentru numele de prieten.Mai bine unul dar adevarat.Cand mai discutam despre fete,parinti, scoala, etc. tor timpul eu vorbesc mai mult si el ma asculta.Mereu il sfatuiesc cum ar fi bine si pana la urma se dovedeste ca am avut dreptate.Eu mai mult dau sfaturi pe Tpu.Imi place sa raspund la intrebari.
Scuze ca am deviat unpic de la subiect dar eu am ajutat multi colegi si persoane si nu mi-au intors favorurile nici macar o singura data.Cateodata si ie imi vine sa ii las balta si sa nu ii mai ajut dar realizez ca slabiciune amea e ca nu pot refuza sa fac un bine, sa ajut pe cineva.Nu am ce-i face.Asa sunt eu din fire mai bun.Pentru ca daca si noi(noi=oamenii buni, in care te poti increde ca te ajuta cand ai nevoie) ne coboram la nivelul lor nu se v-a schimba nimic. Daca vrem ca ceilalti sa se schimbe primii care trebuie sa se schimbe suntem noi.

| AlexanderX_9982 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, * nu vreau sa par prea filozof *, tu ai dat prea mult, daca tu zici ca pe fiecare iai ascultat, si acei prietenii cum zici tu nu ti-au fost nu iti vor fi niciodata prieteni adevarati, crede-ma ca am trecut prin chestii de genu' eu nu iti zic ca sa nu iti faci prieteni da ia-ti doi cu care sa te intelegi perfect in care sa ai incredere, si sa stii ca mereu cand vei avea nevoie de aceea persoana va fi mereu alaturi de tine, sper ca ti-am fost de ajutor. Termenul "Iati" a fost alegeti pentru curiosii care au inteles altceva.