| FunkySmile a întrebat:

Hi. [ Fundissa] Profesoara mea de chimie ne-a pus sa scriem 10 ecuatii chimice si tipurile lor. Problema e ca nu stiu care sunt tipurile. Deci putin ajutor big grin. si daca se poate si niste ecuatii chimice cu tot cu tip ar fi perfect big grin. Dar ma pot multumi doar cu tipurile tongue. Multumesc. Pup. Peace tongue. :*

Răspuns Câştigător
| ioana996 a răspuns:

Exista 4 tipuri de reactii:1)Reactia de combinare(ex:H+hiroH2o), 2)Reactia de descompunere(ex:Na2O->Na+O), 3)Reactia de schimb-unul singur dintre elemente isi schimba locul cu celalat! (ex:O+Na->Na+O) si ultima 4) Reactia de dubla inlocuire adica schimbi locul ambelor substante(ex: Mg+H->H2Mg)

3 răspunsuri:
| TeoPT a răspuns:

Păi tipurile de ecuații le găsești în manual, că doar nu îmi scrie mie pe frunte.
În rest, te duci frumos, deschizi cartea, citești, înveți, scrii pe caiet, bagi caietul și cartea în geantă. Cam greu, nu? Mi-e teamă că ai putea să nu reușești. Succes.
Baftă

| CristineDelaruss a răspuns:

H2 + o2 → h2o -apa

C+H3=CH3(gaz metan), CA+O2=CAO2(oxid de calciu), N3+H=NH3(amoniac), NA+OH=NAOH(hidroxid de natriu)
2h2o2---2h2o-02-electroliza apei oxigenate
H2so4 e acid sulfuric
Pa, pa.

| agent003 a răspuns:

Rasfoieste google si vei afla