| Jeniul87 a întrebat:

Salut,peste cat va timp voi da un test la chimie din Reactii chimice, Ecuatii si bilantul atomilor, nu ma prea descurc cine ma poate ajuta si pe mine. Dau Fundaa...

Răspuns Câştigător
| Nastia a răspuns:

Ce clasa esti? spune ce fel de reactii nu intelegi si ce exercitii si incercam sa le facem impreuna.astept mesajul tau

| Jeniul87 explică (pentru Nastia):

Sunt in clasa a 7-a, nimic nu inteleg din acest capitol.

2 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Asta e tabelul periodic:
http://www.google.ro/......tp?/imgres

din el poti afla in ce grupa si perioada se afla elementele.A fost inventat de Mendeleev, un om de stiinta rus.
Iti spune sus, pe baza elemntului hidrogen cum poti interpreta cifrele de langa element.De exemplu hidrogenul are un atom si masa atomica 1, 008.
La fiecare element daca te uiti deasupra literei in stanga vei stii cati atomi are si sub el-ce masa atomica are.
Elementele sunt organizate pe 7 randuri de sus in jos reprezentand cele 7 perioade in care pot si incadrate.De exemplu toate elementele de pe linia 1 se afla in perioada 1.
De asemenea sunt puse in 18 grupe, ultima grupa reprezentand grupa gazelor rare.
Trebuie sa inveti acele denumiri specifice ale fiecarui element si simbolul, de exemplu He vine de la heliu.
Si mai trebuie sa stii ca iti poti da seama daca un compus este acid daca denumirea sa incepe cu "h".de exemplu HCL se numeste acid clorhidric si se gaseste in sucul gastric din stomacul nostru.ca sa denumesti un compus pui "acid"in fata, apoi numele elementului urmator si sufixul "hidric".
Bazele se recunosc prin "oh-ul"de la sfarsitul compusului.
de exemplu NAOH-hidroxid de sodiu.Se denumeste uitandu-te intai la ultimele 2 litere, daca sunt OH spui "hidroxid de"si elementul din fata:Na-"sodiu".
mai mult nu mai stiu ce se face in clasa a 7-a.scuza-ma;)