| LotteCharlotte a întrebat:

Hi! Imi puteti da cateva idei pentru o compunere despre cum am putea salva animalele? Va rog, orice idee e bine venita! Fundaa :*

Răspuns Câştigător
| catalinalina a răspuns:

In lume este in general vorba de sentimente si de cat de destept esti, dar conteaza si frumuseatea si prietenia. toate acestea le indeplineste un animal care poate sa fie pe cale de disparitie
sau
hai sa ne imaginam cu totii ca pentru o zi am fii animalele pe care le chinuim si de care nu ne pasa...in acea zi am neam da oare seama cat rau am facut?
sau
din batrani se zice ca animalele sunt prietenii oamenilor, dar oamenii sunt prietenii animalelor? ca si noi ele au sentimente, iar cand ne doare ceva si suntem tristi vin si ne alunga acel sentiment. ne seamana mult, intr-adevar, dar noua chiar nu ne pasa? multe animale au salvat viata multor copii, dar noi cu ce le-am rasplatit? sau mai bine zis: nea pasat oare? acum trebuie sa spunem stop, sa gasim in noi puterea de a intelege prin ce trec ele cand noua nu ne pasa

poti sa mergi pe dramatisme ca sa ajungi la sufletul celor care citesc sau asculta compunerea, dar la inceput este de recomandat sa pui si niste intrebari retorice pentru a capta atentia publicului iar dupa sa spui modalitati ca raspunsuri la intrebariwinking succes si sper sa iti place ideea