| Lexy_8521 a întrebat:

Hi! Nu stiu daca am pus intrebarea la categoria buna dar nu stiam unde sa o postez big grin

Deci...

Am gasit o pisica mai mare pe strada si avea piciorul din spate rupt si erau niste catzei pe acolo. Mi-a fost mila de ea si am luat-o i-am facut baie i-am dat sa manace si acum o tin in camera mea. Dar are piciorul rupt si miauna pentru ca o doare cum as putea sa o ajut EU pentru ca singurul veterinar din oras nu este disponibil luna asta.

Ce as putea sa ii fac?

happy

Răspuns Câştigător
| theorizer a răspuns:

Daca nu ajungi cu ea la veterinar riscul de a-si pierde piciorul e extrem de mare. Vei avea o pisica tripeda.
Ar mai exista varianta sa i-l pui chiar tu in ghips. Pentru asta trebuie sa cumperi fasa(fasa pentru pansament) si ghips(un ipsos special) de la farmacie. Exista si fasa ingusta, iar daca nu gasesti incearca sa tai una normala in doua, eventual cu un cutit mai mare(ca pe salam).
Trebuie sa faci un fel de rulada da fasa si ghips(uscat). Se desface fasa aproape cat lungimea mesei pe care lucrezi, se pune un strat de ghips peste ea, apoi incepi sa o rulezi din capat ca sa obtii o fasa ghipsata. Mai desfaci o bucata cat lungimea mesei, pui ghips, o rulezi in partea opusa(ca banda de casetofon). Stratul de ghips trebuie sa fie cat mai subtire posibil, exact cat sa nu se vada fasa. Trebuie sa folosesti o linie sau ceva asemanator ca sa nivelezi ghipsul, va fi ghips pe toata masa, cel putin pe langa fasa, nu-i nici o problema, se poate aduna cand e prea mult.
Ai nevoie de doua jumatati de fasa de grosime normala, sau patru daca e mai scurta.
Urmeaza sa pui fasa ghipsata in apa, intr-o galeata sau un lighean, sa stea linistita, o lasi sa se inmoaie bine, sa intre apa in toata fasa (cam 5 minute). Ai nevoie sa tina cineva piciorul intins, sa-l traga de capat. La oameni se trge cu toata forta, dar fiind un animal mic probabil ca nu e la fel, dar oricum trebuie tras tare. Scoti fasa din apa si o infasori ca pe un bandaj. Nu e nevoie sa strangi, ai doar grija sa fie bine lipita de picior si apoi straturile unul peste altul. Daca infasori fasa tragand de ea risti sa opresti circulatia sangelui. Daca fasa nu sa udat suficient si apar prea multe portiuni uscate mai poti stropi cu apa. Daca ghipsul s-a adunat intr-un loc prea mult il poti intinde cu mana si acum. Daca ramane fasa fara destul ghips nu-i nici o problema, nu faci nimic, e bine asa(fasa in sine e o armatura). Cand fasa e pe sfarsite, daca ghipsul nu-i destul de gros, pui urmatoarea fasa la inmuiat. Bandajul(ghipsul) trebuie sa acopere tot piciorul, de la sold pana la labuta, asta o lasi libera.
Ori cauti un nume pentru o pisica in trei picioare I don't want to see

1 răspuns:
| Claudia_4421 a răspuns:

O speli, si ii bandajezi piciorusul... ii schimbi bandajul zilnic...
-exact cum ai face la un om.

Sper ca ti-am fost de ajutor!