| cici96 a întrebat:

Hi TPU! cine e de acord cu generatia emo sa ma ajute cu un like!
sa nu uitam ca sunt si ei niste oameni! https://www.facebook.com/ComunitateaEmo ce v-a facut de tot faceti misto de ei? like pls.

5 răspunsuri:
| Laura a răspuns:

Urmează să fii de acord și cu generația cocalarilor, generația manelelor? Și ei sunt oameni!

| cici96 explică (pentru Laura):

Nu ma intereseaza generația cocalarilor, generația manelelor. vrei sa dai like dai nu, tot asa happy bye!

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Buna!

1. Eu nu am cont pe facebook, deci nu prea am cum sa dau like, dar oricum imi voi da si eu cu parerea.

Eu nu am nimic cu emo, dar am ceva cu emo falsi (90%), cu tipii si tipele alea care au intrat in cultule emo pentru a fi mia interesanti sau de dragul modei.

Daca vrei o pare sincera, mai lasa frate jalea. Eu sunt o persoana destul de emotionala, deci oareucm inteleg genul asta de oameni, dar nu prea. Viata nu e o plimbare prin parc, in viata trebuie sa lupti nu sa plangi si sa te tai pe vene asa arati ca esti slab, iar natura ii alege doar pe cei puternici.

Ma enerveaza aia care nu au probleme emotionale, care nu au nimic, dar care isi dau cu lama pe maini de dragul de a fi intrebat ce a patit sau pentru placerea de as da cu lama.

Depinde pentru cine vrei tu sa fie lumea un loc mai bun, pentru falsi sau pentru cei care sunt emotionali/depresivi.

Ca o ultima idee, lumea nu accepta majoritatea oamenilor diferiti, iti vor da like doar cei care sunt mai deschisi la minte, restul isi vor pastra gandirea si lumea nu ii va agrea mai usor. Oameni sunt rai si ce nu inteleg distrug sau separa de restul.

| disnepchanel a răspuns:

Hm. nu face nimeni misto de "EMO" dar e cam aiurea :]] emo=eu ma omor ceva de genu si sunt cam ciudati. in plus daca cineva vrea sa moara sau sa se omoare se omoara fara sa fie "emolau" deci chestia asta e doar pentru a te da mare. pace!

| cici96 explică (pentru disnepchanel):

Termenul de "emo" vine de la "emotional" care ne poate duce, eventual, cu gandul la acele persoane ceva mai sensibile, afective, si usor de impresionat.
"Emo" este, de fapt, starea pe care persoana ce se considera ``astfel`` o are datorita unor deceptii peste care nu a putut trece (in cazul unora) sau datorita simplului fapt ca "filmul a fost prea frumos pentru a se termina astfel" sau a unor versuri "ce deprima" (in cazul altora).
Cert este ca aceasta stare nu apare doar de dragul de a fi "emo" ci, dupa cum au demonstrat si unii specialisti in domeniul psihologiei, de pe urma unor traume ce au modificat modul de a gandi, de a actiona. deci emo nu vine de la eu ma omor sau alte prostii. thanks!