| CristinaCristi a întrebat:

Hi TPU! un prost de copchil imi zice pe mesS: uite pezele care trebuia sa ti le dau eu:care poze. Si mi-a trimis un document care scria:poze dana si imi apare apoi o casuta cu : ai luat teapa. calculatorul ti se va inchide[arata timpul] si s-a inchis l-am deschis si am dat sa intru pe mess pe id'ul meu si nu mergea am incercat de 1000 de ori sa fie din cauza programului? programul ala sa-i arate parola mea si sa intre pe id'ul meu? de aceea nu merge sa intru? apare cand dau sing in:your account has been locken va rog ajutati-ma! funda! urgenntt va rog

Răspuns Câştigător
| Swear a răspuns:

Da your account has been locked adica id-ul tau a fost blocat. Sfat : fa-ti alt id si nu mai da click pe ce nu esti sigur adica au aparut fel si fel de programe si virusi care iti afla parola la id si iti distruge pc sa iti dau cateva exemple pentru a te feri de asa ceva pe viitor : daca primesti add de la un id xx_yy sau ceva de genu adica un id care nu are nici un inteles nu da ACC, daca primesti mass de la cineva cu,, foto big grin si un link nu da click pe linkul acela e un virus sau daca primesti tot asa de la cineva un mass doar cu un link atat fara sa scrie nimic nu da click e virus si ala. Daca cineva iti zice sa iesi 1 minut de pe mess nu iesi caci nu mai poti sa intri inapoi daca ramai connectat comanda lui se va anula. Sper ca sa nu se mai intample asa ceva si oricum fa-ti alt idwinking Bye Bye

4 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Mda mai fata.cand ai dat clic pe folderu ala de fapt l-ai lasat pe el sa-ti intre in calculator, in functie de ce virus a folosit are acces la informatii de diferite niveluri ale calculatorului tau si programe.

| Danny a răspuns:

In primul rand incearca sa accesezi id-ul de pe alt calculator.
Daca merge, este din sistem.
Da-i o scanare cu antivirusul tau. Daca nu gaseste nimic, incearca programul Malware Bytes (pe mine m-a ajutat f mult cu virusii) si iti va gasi 100% orice problema. Daca tot persista problema, downloadeaza HiJack This! si sunt multe website-uri care iti pot traduce codul generat si vezi acolo ce programe sunt infestate si care sunt "safe" (marcate cu verde-ok!, cu galben inofensiv, cu rosu periculoase, cel putin de obicei) si daca tot nu gasesti problema, apeleaza la un profesionist, care poate te va indruma spre resetarea windows-ului.

P. S: pentru ca cineva sa intre in calculatorul tau, trebuie ca portul 1243 sa fie deschis (deschide linia din calculatorul tau spre orice alt calculator) si poti verifica cu un program special, insa nu am avut probleme pana la ora actuala, dar te poti interesa aici si colo.

Bafta!~

| Loveeeeeeeeee a răspuns:

Pai schimba parola ce ca nu-i greuwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trojan.asa am patit si eu.am apasat pe un link si nu am mai putut intra pe id.