| JusTLiVe a întrebat:

Hristos a inviat!
Salutari! Vreau sa incep cu cel mai important lucru si acela fiind timiditatea.Sunt cls a-7 si dupa cum vedeti aproape se termina si anul acesta scolar si in a-8 dau capacitate si trebuie sa intru la un liceu.Intrebarea e care liceu? Ma descurc foarte bine cu calculatoarele,dar vreau sa intru si la un liceu de arte pe profil de actorie(teatru).Tin sa mentionez ca sunt din Braila.
Rugamintea mea este sa-mi da-ti idee ce sa fac, la ce liceu ma pot indruma daca am medii in clasele 5, 6, 7 peste nota 8 la media generala?

7 răspunsuri:
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Important este ceea ce-ti place. Alegand ceea ce-ti place, vei lucra mai tarziu cu placere. Nu trebuie sa te gandesti la castig. Lucrurile se pot schimba in decursul anilor. Alegerea ta va fi importanta pentru viitorul tau, asa ca gandeste-te bine, consulta-te cu parintii tai, care te cunosc mai bine decat cei de pe net. Succes.

Răspuns utilizator avertizat
| DavidTTwowTT a răspuns:

Frate, tu du-te unde simti ca vrei cu adevarat. Daca te pricepi bine cu calculatoarele nu inseamna ca poti sa te descurci la informatica deoarece acolo nu te pune sa faci foldere si sa schimbi iconite acolo sunt alte chestii, nu vreau sa te descurajez, oricum poti sa intri la info si sa vezi care'i treaba ca ai medie buna tongue

Dar iti sugerez sa mergi unde vrei tu mai mult ca daca iti alegi un "scarbici" care nu'ti palce si te duci cu scarba sa muncesti, mai bine traiesti viata cum vrei.

Si sa stii ca in Romania vezi si tu ca inca maia re viata actoria tongue si viata buna, facem filme putine si bune.
Ai vazut si tu...
Bafta si ai grija de tine big grin

| bluedeyutssa a răspuns:

Nu te pot ajuta cu privinta la alegerea liceului deoarece nu sunt din acleasi oras cu tine. Dar iti pot spune doar ca teatrul va fi un chin pentru tine daca spui ca esti timid. Fac teatru de ani buni, nu sunt o fire timida absolut deloc si totusi am momente in care si mie mi'e greu in anumite ipostaze pe scena, deci gandeste'te ca nu se merita sa te chinui 4 ani singur happy Bafta pitic :*

| WhiteFoxxy a răspuns:

Dupa parerea mea, mai mult te ajuta in viata IT-ul decat actoriawinking. In Braila, Balcescu e ff bun pe profil real, dar pentru real trebuie sa stii si ceva matematica. Daca totusi vrei sa mergi pe teatru, du-te la Liceul de Arte.

| JusTLiVe explică (pentru WhiteFoxxy):

Sunt destul de bun la matematica dar la Algebra, la Geometrie invat toate alea dar tot nu-mi dau seama cum sa descopar arii, pitagora, thales toate astea.

| WhiteFoxxy a răspuns (pentru JusTLiVe):

E ok, dar ai grija ca la Balcescu se intra cu medii de peste 8.50.La liceu o sa te descurci, mai greu e cu intratul acolo, dar daca esti bun la romana poti sa intri.