| NoMon3y a întrebat:

Hristos a Inviat!
TPU, am o problema.
Eu nu mai stiu ce vreau de la viata mea.
Am 16 ani si sunt la un liceu, sunt profil mate info.
La mate ma descurc, insa nu sunt cel mai bun la invatatura.
La fizica am cele mai mici note din clasa.
In vacanta de paste mi-am promis ca voi invata, ceea ce nu s-a intamplat.
Nu am decat 2 cunostinte cu care mai vorbesc din cand in cand, asta doar daca eu le contactez.
Nu reusesc sa ma focusez pe invatat, cand ma mai uit pe Instagram (de pe web, caci nu am Instagram si nici tiktok), simt ca parca ma apuc o depresie crunta.
Simt ca oricum nu am nici o valoare in viata asta si ca mort sau nu, oricum nu contez. Ca doar ce pana mea, sunt unii copii care se sinucid si care probabil sunt uitati in doar cateva minute.
Am o familie in care rudele nu prea vorbesc cu mine; sora mea mai mare (32 de ani la data la care postez asta) ma cam uraste.
Mama cica ma intelege, insa este la pamant cu banii, cam la fel si tata.
La scoala nimeni nu ma suporta, oricum nici eu nu ii bag in seama. (Am simtit inca de cand am calcat in clasa ca majoritatea vor fi niste "manelisti", "egoisti" si "de bani gata").
In iubire si in dragoste nu mai cred de aproape un an.(nu am mai zis "te iubesc" mamei sau tatalui meu de mult timp).
Stiu ca sunt situatii pe lumea asta mult (x10) mai grave si mai urate decat ale mele, insa caut o cale de alinare.
Nu vreau nici sa fiu un las (adica sa imi iau propia viata), dar nu vreau nici sa sufar in halul asta.
Sport fac, regulat, insa nu ma ajuta mult, simt in continuare ca nu are nici un rost sa traiesc pe lumea asta, ca oricum nu valorez doi bani).
Cei care au stat sa citeasca pana la final, multumesc de atentie.
Cei care vor sa imi raspunda, ii rog sa imi dea un sfat, orice este de ajutor, pentru ca simt ca nu sunt deloc fericit, chiar daca ambii mei parinti sunt in viata si mama este singura mea sustinatoare si imi da un impuls, parca toata viata pe care o traiesc este doar un vid.
Din nou, multumesc de atentie.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| alexandradlr a răspuns:

Adevarat a înviat. Sunt perioade mai bune și perioade mai proaste, nu trebuie sa te plângi dacă acum e mai rău. Treci peste, cauta activități plăcute, pune mana și învață că sa ai o viata mai buna și incearca sa îți faci relații ca totuși nu trăim intr-o lume plina de maneliști, egoiști, gandeste-te ca la fel ca tine mai sunt cu sutele deci trebuie sa mai cauți, la fel și cu iubirea. Nu vei rezolva ceva gandindu-te doar ca nu vei reuși, trebuie sa iei atitudine. Trebuie sa afli de ce te urăște sora ta. Frații se ajuta mereu. Încearcă sa restabilesti relația.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca pierzi timpul inutil pe aplicatii care ar trebui inchise, ca sa te focusezi numai pe carte, fiindca asta iti afectea scoala, notele, viata si viitorul.

Vad ca tu ai constientizat deja ca petreci prea mult timp pe aceste aplicatii, deci este vremea sa le inchizi si sa te focusezi pe invatat, ca sa-ti indrepti notele la scoala, ca sa schimbi parerea profesorilor si colegilro, ca sa-ti poti afce pritenei noi, ca sa te placa colegii si fetele samd.

Lasa naibii lumea virtuala, ca nu-ti va aduce niciodata fericirea, ci cea reala, cu oamenii din jur, reali!

| dullcat a răspuns:

Adevarat a inviat. Eu cred ca t-ar prinde foarte bine sa mergi la psihologul liceului, daca aveti asa ceva. Te va asculta fara sa te judece si iti vei da seama de ce gandesti in acest fel. Este dificil sa iti faci prieteni la liceu, atunci cand deja se fac bisecurite in functie de interese si nu mai stiu ce, insa cred ca iti poti gasi prieteni si in afara scolii. Poate pe grupuri cu aceleasi interese pe care le ai tu? Poate online daca joci jocuri video?

Cauta-ti ceva un hobby care sa iti placa, nu trebuie sa fie productiv, dar daca te atrage si iti distrage aceste ganduri negre e foarte bine. Sau ceva la care consideri ca te pricepi, iar daca perfectionezi acel ceva increderea de sine va urca considerabil.

Poti asculta si de aici
https://www.youtube.com/watch?v=nVDFB3eLyfs