| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma sinucid, nu mai vreau sa traiesc in lumea asta plina de prostitutie, ruatate, criminalitate si oameni rai. Am o mama care se intalneste in fiecare weekend cu iubitul ei si fac sex. Am momente cand nu pot sa dorm din cauza asta. Sunt crestin, si Dumnezeu m-a nascut din nou, insa simt ca nu sunt demn de dragostea Lui. Oricat de bun as incerca sa fiu, simt ca sunt un dezastru si nu merit nimic.

Răspuns Câştigător
| Elide a răspuns:

Si ce rezolvi daca te sinucizi crezi că dacă vei face asta vor dispărea toți oamenii rai și prostituția și crimele? Astea vor continua până când Mântuitorul nostru va veni și va pune capăt suferintei, nimeni nu este perfect Dumnezeu ne iubește daca și noi il iubim și îi respectăm poruncile și credem Iisus că fiind Mântuitorul nostru, deciziile mamei tale nu ar trebui sa te afecteze pentru că asta e lumea în care trăim și nimic din ce li se pare oamenilor normal mie nu mi de pare nimic normal, gândește.te că dacă îți vei pune capăt zilelor Domnul nu te va ierta ți.a dat un suflet ai grija de el! Găsește.ti pe cineva pentru care să trăiești!

| Neverrrrrr a răspuns (pentru Elide):

Nu mai fuma sălcii

| anonim_4396 explică (pentru Elide):

Suferința a existat cred că dintotdeauna, de ce ar pute-o elimina un personaj biblic? Și cine să-l ierte? După ce că se victimizează, tu îi accentuezi starea? Nici nu mă mir că din cauza religiei voastre se sinucid o grămadă de oameni.

16 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Suna la 112 si vei primi ajutor. Nu glumesc.

| danay72 a răspuns:

Relația ta cu Dumnezeu nu depinde de ce fac cei din jurul tău. Fiecare își va purta propria sarcina, spune Biblia.

| RAY a răspuns:

Care e problema ca maicata face sex in fiecare saptamana? nu vad nimic negativ in povestea ta, traiesti intr-o tara crestina ce te plangi atat

| drutzix a răspuns (pentru RAY):

Problema e ca il intereseaza cam mult ce face mama lui noaptea in pat.

| T0T a răspuns:

Unde e întrebarea?

| milan9 a răspuns:

Într-o astfel de situaţie de lipsire de sens sau de dificultati este esenţial să cauţi sprijin moral. Nu sta aşa. Nu trebuie să îngădui nici o şansă pentru vreun gând al sinuciderii, nici în fanteziile şi nici în glumele tale.

Trebuie să fugi de un astfel de „început" de gândire, ca de sinuciderea însăşi, pentru că fiecare „început" de gând este ca o „toartă" pentru stări de mai târziu.

În general, astfel de manifestări de "nelinişte", de "dezorientare" sunt stări foarte vulnerabile, şi indiferent de originea lor, trebuie să vezi în ele şi ocazia unei alte "aşezări" a "lucrurilor" esenţiale din viaţă, a priorităţilor, a valorilor, modul în care te raportezi la ceilalţi, modul în care te raportezi la Dumnezeu, aşteptările pe care le ai de la tine...

Stările de depresie sunt inevitabile în viaţa oricărui om, dar ele se primesc cu maturitate, demnitate, curaj şi înţelepciune (fiecare astfel de stare vrea să ne avertizeze şi să ne repare lipsuri)!
Este vital să ceri şi sfatul unui duhovnic, al unui preot cu experienţă, de exemplu, dar într-un moment liniştit în care să aibă timp să-ţi asculte şi să-ţi înţeleagă bine dificultăţile afective.

| xerxes1 a răspuns:

Trebuie sa fii mai permisiv cu tine insuti, sa te accepti si sa te iubesti asa cum esti.Nimeni nu este perfect, nici macar dumnezeul biblic.

| Nilsson a răspuns:

Ai o stima de sine foarte scazuta si asta te duce la depresie. Eu cred ca esti o persoana buna, altfel nu ai detesta pacatul.
Trebuie sa fii puternic si sa infrunti supararile, altii au parinti betivi care isi bat tot timpul copiii, dar au invatat sa treaca peste greutati.

| NGheorghe a răspuns:

Cum sa te sinucizi... Data viitoare arunca o găleată de apa pe ei si o sa te omoare ei pe tine! Sau mai bine stânge un borcan cu furnici roși, le ți sa flamanzeasca câteva zile, si pui trei frimituri de pâine proaspăta sub cearceaful lor si cu jumate de ora sa ajungă acasă dai drumul la furnici sub pat. a doua zi o sa-ți moara prietenii de râs. Peste mai o săptămâna le pui sub cearceaf naftalina pe care o toci pana se face praf... dimineața vor avea capul umflat de la miros. A treia săptămâna poate îți vin ceva idei, nu stiu ce mai ai tu pe acolo, dar dacă n-ai poți sa ne mai intrebi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și cu ce ești tu vinovat pentru ce ți se întâmplă? Unde îți vezi tu vina în toate întâmplările astea? Lăsând îndoctrinarea creștină la o parte, rabdă până ajungi în momentul în care poți pleca de acolo și să-ți faci viața așa cum vrei, că din ce înțeleg mama ta nu o prea face. Și dacă te deranjează gălăgia, pur și simplu pune-ți vată în urechi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bucura-te ca face sex cu ea in fiecare zi si nu o bate in fiecare zi. Nu ei sunt de vina si restul lumii...tu esti de vina. Nu esti foarte cunoscator nici in ale religiei din moment ce ai allege sinuciderea care at fi printer cele mai mari pacate pe care le-ai putea face ca persoana religioasa.

Lasa religia o vreme si apuca-te de lucruri serioase...o sa vezi ca o sa iti mearga mai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimaaaxgar a răspuns:

Nu trebuie să te sinucizi. Va ieși soarele și pe strada ta

| LesiaMarinel a răspuns:

Daca decizi sa te sinucizi atunci chiar nu vei fi demn de dragostea lui. De ce sa decizi sa te sinucizi, cand poti ramane sa lupti pentru ceea ce vrei? Sunt oameni cu situatii mult mai rele decat ale tale si totusi merg inainte, lucrurile bune vin excat in momentul in care te astepti cel mai putin. E doar parerea mea, dar tu faci cum crezi de cuviinta!