| AdrianaB1 a întrebat:

Și-a facut cineva gaura in ureche cu ajutorul pistolului de unica folosinta?
Ce parere aveti si cum ati dezinfectat la inceput sa nu apara infectii?

2 răspunsuri:
| Eireann a răspuns:

Nu mi-am facut dar regula de prevenire a infectiilor e aceeasi oriunde. Cumpara de la farmacie betadina, e o substanta rosu-maronie pe baza de iod, se foloseste si pe plagile chirurgicale. Spala locul unde vrei sa faci gaura cu apa&sapun, clatesti, usuci. Dai cu betadina si stergi si cercelul si partea pistolului care iti atinge pielea, ca sa fii sigur. Dupa ce faci gaura o poti curata cu apa oxigenata pe un betisor cu vata, dispre gaura spre exterior. Si cercelul sa fie argint sau otel chirurgical. Du-te la un salon, e mai safe decat sa iti faci singura.

| AdrianaB1 explică (pentru Eireann):

Pai pistolul de unica folosinta a venit cu un servetel pentru dezinfectare.