| Abigaile a întrebat:

Imi explicat mai explicidlaughing conversiunea( sch.val.gramaticale.), compunere, derivarea

1 răspuns:
| lovebitesforever a răspuns:

Conversiunea-atunci cand trecem de la o parte de vorbire la alta.
Prin conversiune, putem obtine: 1. substantive din adjective: Batranul era intelept.
-substantive din pronume: Am studiat eul liric.(eul=pronune, trans. in substantiv.)
-din vb. la participiu: Indragostitii sunt visatori.
-gerunziu: Suferindul cere mila tuturor.
-supin: Imi place mersul pe jos.
-din adverbenerdinele nu se uita.
-Interjectii: Au multe ofuri.
In toate aceste cazuri cuvintele care initial au avut diferite valori morfologice s-au transformat in substantive prin conversiune. In urma conversiuni obtinem doar anumite parti de vorbire si anume substanive, adjective, adverbe, prepozitii.
Conversiunea este ceva mai complicata, insa la compunere si la derivare n-ar trebui sa ai probleme, sunt destul de usoare thinking

Prin compunere obtinem noi cuvinte unind sau alaturand termeni diferiti.
Procedee de compunere: -prin sudare/contopire/alipire/unire.(ex. binevointa).
-prin alaturare cu cratima: caine-lup, floare-de-colt, ochiul-boului si fara cratima: Ion Popescu, de la, Malul cu Flori.
-prin prescurtare(ex. C.E.C; F.C. Iasi; TAROM; Plafar; etc).

Iar derivarea, este un procedeu mai usor, obtinand cuvinte noi cu ajutorul prefixelor si sufixelor.
Prefixele se pun la inceputul unui radical pentru a forma cuv. noi(hipertensiune, nedrept; inegal)
Sufixele sunt grupul de sunete adaugat dupa radical (ex:grasut, nasuc, copilarie, etc)
Sper ca ai inteles ceva, daca nu, astept intrebari.