| THExDragos a întrebat:

Ce este conversiunea? Funda big grin

5 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Conversiunea este un procedeu de formare a cuvintelor, prin care un cuvant trece dintr-o clasa lexico-gramaticala in alta, adica devine alta parte de vorbire.

| al9264 a răspuns:

E ca si cum Naomi s-a nascut cu *** si la 30 de ani nu a mai vrut asa ca a dat cu toporul si aia este.

| Zambilicii12 a răspuns:

Conversiunea este schimbarea valorii gramaticale.
Exemplu:frumos
1. Baiatul frumos nu a venit astazi la scoala.(in acest caz este adjectiv)
2.Frumosul imi place.(in acest caz este sunbstantiv)

| Alexutzu_Alex_1994_u2Ik a răspuns:

Mijlocul intern de imbogatie a vocabularului prin care se formeaza cuvinte noi prin trecerea de la o parte de vorbire la alta.

Cuvantul format prin conversiune: se comporta in comunicare ca parte de vorbire la care a trecut.

Prin conversiune se pot obtine:
1.Substantive-prin articulare cu articol hotarat, nehotarat, adjectival din:
-adjective
-adverbe
-pronume
-numeral
-interjectie
-verb la infinitiv
-participiu
-gerunziu
-sau prin ori ce parte de vorbire
2.Adjective din:
-verb la participiu
-gerunziu
-adverbe
-pronume
3.Adverbe din:
-substantive
-adjective
-participii
4. Prepozitii din:
-substantiv
-adverbe
-participiu

| NuConteazaM a răspuns:

Conversiunea(un procedeu de formare a cuvintelor) este schimbarea valorii gramaticale