| anonim_4396 a întrebat:

Imi poate da si mie cineva un site de unde pot invata sa dansez.sad eu nu stiu si mi-e rusine sa rog pe cineva sa ma invete. Asa pe youtube cred ca pot invata singura.doar ca eu nu am gasit nimic...si la dans sunt varza (muzica de club etc...sad ) va multumesc mult

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Dragă prietene, dansul nu se poate învăţa de pe un site. EXCLUS.
El există în fiecare dintre noi, funcţie dacă avem sau nu avem ureche muzicală. El este un complement sincretic al muzicii.
Mai exact, atunci cînd auzi muzică, dacă ai simţul ritmului automat şi începi a te mişca. Această mişcare a trupului, urmînd o anumită linie melodică, se numeşte dans.
Muzica are un ritm. Ei bine, acest ritm al muzicii impune, în mod natural, mişcarea corpului, opririle şi pornirile. În rest, dacă există nativ în tine, simbioza dintre muzică şi mişcarea corpului produce ceea ce se cheamă că dansezi iar natura mişcărilor o realizezi singur. Mai ales la acest mod actual de a dansa, care nu are nişte dansuri cu totul speciale. Astăzi nu se mai cîntă muzică pentru anumite dansuri. Dar chiar şi la tango sau vals, de exemplu, principalul este să simţi lăuntric ritmul muzicii.
Altcumva nu vei reuşi niciodată în viaţă să dansezi. Oricîte indicaţii de site crezi că vei citi. Iar muzica, ia aminte, e un lucru greu...
Ori este în firea omului ori nu este deloc!
Funcţie şi de aceasta, oamenii cu simţ muzical sînt mai deschişi la fire, mai sociabili, mai comunicativi.
Cei nemuzicali sînt taciturni, conştienţi de o tară naturală care îi apasă şi le crează complexe.
Mai fericiţi sînt aceia care, în ultima instanţă, nu sînt conştienţi de acest lucru şi nu-şi mai fac probleme.