| MileyS a întrebat:

Imi poate spune cineva cum sunt examenele de bilingv engleza? Funda...

Răspuns Câştigător
| tzze a răspuns:

Pai sunt impartite in doua etape : SCRIS si ORAL. De-obicei cel scris tine 2 ore (eu am dat anul trecut si asa a tinut proba scrisa), iar apoi in aceeasi zi partea orala, in ordine alfabetica. Partea scrisa valoreaza 60 de puncte (adica nota 6), iar oralul 30 de puncte (adica nota 3), si ai 10 puncte (1) din oficiu. Iar punctajul minim pentru a lua examenul bilingv este 60 de puncte, la partea scrisa e doar gramatica (sa pui verbele la timpul potrivit, sa pui prepozitiile corecte, sa vezi unde sunt greseli intr-o formulare -> la adjective sa nu fie gresite.si tot asa) iar la partea orala o sa ai un text la prima vedere (nu e literatura) si pe baza lui ai niste intrebari si trebuie pe ciorna sa iti faci niste raspunsuri. si vei raspunde in fata unor profesori (in general sunt 2 profesori, care te noteaza.) SUCCES!

2 răspunsuri:
| Nadeshiko a răspuns:

Eu vreau sa dau examenul bilingv la engleza. Din cate stiu vor fi douya probe, una scrisa si una orala, trebuie sa te inscrii pana pe 30 mai iar din cate stiu pe 2 iunie este examenul. Poti trece de la nota 6. Daca vrei un model de examen du-te pe site-ul Colegiului Bilingv George Cosbuc la sectiunea Admitere in josul paginii. Multa bafta!

| andreimihai96 a răspuns:

Daca iei peste 6 si sunt mai multi pe un loc, se ia in considerare si media examenelor la romana si mate, nu?