| Anonim2938 a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva toate profilurile liceelor si ce materii se fac? Dau fundita! Multumesc:*

2 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Pentru liceele teoretice:
1. mate info: se pune accent pe mate si info. cel mai greu profil pentru ca se face matematica modulul 1 care e cel mai greu. dai teza la: mate, romana, fizic/bio/kimie, info. poti sa urmezi orice facultate vrei tu.
2. stiintele naturii: se pune accent pe bio, kimie, fizica. matematicaa e modulul 2 deci mai usor ca la mate info. te poti duce la medicina.
3. filologie: se ocupa cu studierea limbilor (rom, engl, franc, latina). poti urma o facultate de lb straine thinking etc
4. stiinte sociale: se pune accent pe geografie, istorie, romana. cel mai usor profil pentru ca materiile pe care se pune accent sunte materii de tocit. dai teza la istorie/geografie,rom, logica, engl. te poti duce la psihologie, drept etc. tongue
astea sunt pentru liceele teoretice. pentru cele economice, industriale etc nu prea sunt asa informata pentru ca nu m-a interesat niciodata un astfel de liceu.big grin

| niko a răspuns:

Depinde de liceuhappy Dar oricum nu conteaza ce liceu e daca e teoretic daca nu mate,romana,geografie,sport,fizica, chimie, fizicaengleza, si a 2. a limba depinde de liceuthinking, religie, si alte materii care mai sunt. astea le faci sigurwinking
si dupa faci niste materii strict legate de profilu' la care estiwinking