| wannabe a întrebat:

Imi puteti da 10 exemple de cuvinte pentru fiecare subdialect: muntean, moldovean, maramureşean, bănăţean, crişan? va rog frumos, daca nu stiti 10 scrieti cate stiti.

3 răspunsuri:
| cosmy1993 a răspuns:

Ardelean, dobrogean, bucovinean, oltean.atat imi aduc aminte

| wannabe explică:

Nu de astea.
moldovean:
barabule = cartofi
jita = vaca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca ar sti cineva sa te ajute cu toate chiar,,, sau daca ar sti nu se complica :* te sfatuiesc sa cauti in noul atlas lingvistic roman care este impartit pe dialecte... ceva mai complex nu ai putea sa gasesti. este fff mare si fff interesant:d mult mult succes:*