| RoxyTeIubeste a întrebat:

Sallz allz cum recunosc si eu un verb la diateza reflexiva va rogg Exemple:

fundita

Răspuns Câştigător
| BULANGIU96 a răspuns:

Este o actiune pe care o suporta tot cel are o executa
Gen : Se gandeste, Se spala. De asemenea, se foloseste prepozitia " se "

4 răspunsuri:
| nomoretears1111 a răspuns:

IL poti recunoaste usor, dupa pronumele reflexiv care il insoteste. De exemplu: Fetele se hotarasc sa mearga la plaja. Eu ma uit la film. Ei se duc in oras. Observi in exemplele respective ca pronumele care insoteste verbul este la aceeasi persoana si la acelasi numar cu acel verb. In plus, actiunea se rasfrange asupra persoanei care realizeaza acea actiune. In schimb, in exemplul " Ana il cauta pe fratele ei.", "il " este pronume personal iar verbul se afla la diateza activa. Actiunea este facuta de Ana, dar se rasfrange asupra fratelui. In exemplul "Tanarul se cauta pe sine" avem diateza reflexiva.
Sper sa te fi ajutat explicatiile mele. happy

| Zoey112 a răspuns:

Pai un exemplu de verb la diateza reflexiva e de ex: Eu ma spal(ma spal e la diateza reflexiva)
Diateza reflexiva inseamna ca subiectu face si sufera actiunea.

| viitortatic a răspuns:

Diateza reflexiva a verbului este aceea cand subiectul se poate "afecta" pe el insusi, cand actiunea se reflecta in el
gainile si-au luat zborul
oamenii s-au inscris la concurs
stelele s-au stins
sper ca ai inteles, nu stiu cum sa explic mai bine pentru ca am uitat si eu

| Oana2490 a răspuns:

Daca este o propozitie de genul: " Ea se spala" sau "eu ma gandesc", diateza reflexiva fata de cea activa si pasiva arata ca actiunea se rasfrange asupra subiectului iar acesta este tot cel care produce actiunea. Asta din ce imi mai aduc eu aminte big grin Sper sa te ajute.