| Artelaquare a întrebat:

Care este diferența dintre diateza reflexiva si cea pronominala? 2 exemple...

6 răspunsuri:
| Meryem027 a răspuns:

Poate pasiva, nu exista pronominala.Verbul la diateza reflexiva contine in structura lui un pronume reflexiv ce nu are functie sintactica: "se spala". Diateza pasiva se formeaza cu verbul auxiliar "a fi" si participiul verbului de conjugat, iar actiunea la diateza pasiva este realizata de complementul de agent si suferita de subiectul gramatical : Prajitura este mancata de mama. (Prajitura-subiectul gramatical, de mama-complementul de agent). Succes!

| Artelaquare explică (pentru Meryem027):

Totusi, exista diateza activa pronominala! De exemplu, daca ai sintagmele:"Eu ma spal" si "Eu ma gandesc", m-am lamurit ca atunci cand poti spune "pe mine"(Eu ma spal pe mine, Tu te speli pe tine, etc)atunci se vorbeste de diateza reflexiva.Nu poti spune Eu ma gandesc(pe mine)-atunci este diateza activa pronominala.

| stefii58 a răspuns:

Nu exista diateza pronominalarolling on the floor)

| Artelaquare explică (pentru stefii58):

Bineinteles ca exista! Poate nu ai auzit tu de ea, de acolo, din Groapa Marianelor unde te zbati...biata de tine!

| stefii58 a răspuns (pentru Artelaquare):

Pacat ca nu sunt si eu de pe Steaua Fermecata, sa le stiu pe toate, ca tine! rolling on the floor Cauta pe google daca te crezi asa superior/superioara. Nu te mai zbate printre noi, biata/bietul de tine. no talking

| michelladin a răspuns (pentru stefii58):

Exista diateza activ pronominala!