| BlackPrincessCat a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de celule microscopice si niste celule macroscopice? URGENT!

Răspuns Câştigător
| IceWhisper a răspuns:

Celulel macroscopice sunt acelea care se vad cu ochiul liber.Ele se pot observa la fructele de citrice(lamai, portocale, pomelo...etc.)
Celule microscopocie sunt acelea care se pot vedea doar cu microscopul.Ele se afla in frunza, tulpina, radacina,

4 răspunsuri:
| Mann02 a răspuns:

Celula macroscopica este spermatozoidul din cate stiu eu happy a trecut ceva vreme de cand am invatat astea big grin

| sinx a răspuns (pentru Mann02):

Macroscopice - de exemplu celulele portocalelor, ovocitele reptilelor şi păsărilor
microscopice - restul, orice iti trece prin cap.

| Mann02 a răspuns (pentru sinx):

Mersi de luminare, din cate stiu eu si spermatozoidul e celula macroscopica pentru ca o vezi cu ochiul liber happy

| RalucaScumpika a răspuns (pentru Mann02):

Spermatozoidul iii microscopica... si ii cea mai mica celula