| anonim_4396 a întrebat:

batting eyelashes Imi puteti detalia profilurile pe care le cunoasteti (precizand si cam ce medie generala ar trebui sa am pentru a intra la acestea sau cu ce m-ar putea ajuta in viitor- avand in vedere o cariera, un loc de munca ). Daca vreti putei sa va spuneti si parerea personala happy Funda.

Răspuns Câştigător
| cuteandfunny a răspuns:

Pai exista profil real, uman, economic si stiinte. Profilul real iti,, deschide,, mai multe usi adica poti urma si facultati cum ar fi medicina, ase, dar si facultati care sunt mai mult pentru cei de la uman adica litere, limbi straine... la profilul real vei face mai multa matematica si vei da bac la mate. Probele de bac vor fi romana, mate, si la alegere biologie, chimie, fizica.
La uman faci mai multa romana si vei da bac la istorie (eu dau bacul anul asta la romana, istorie si economie pentru ca vreau sa dau la drept, iti alegi a 3a optiune in functie de facultatea pe care vrei sa o urmezi) eu dau le economie pentru ca asta o sa dau si la admitere (romana, economie) si e greu sa invat sa dau la sociologie de exemplu daca nu ma duc la facultati care cer sociologie la admitere, bacul la uman are romana, istorie si la alegere psihologie, economie, sociologie si logica.Si vei putea da numai la facultati pe profil uman.
Profilul economic...nu prea stiu prea multe de el dar e bun pentru cei care vor la marketing, management etc.
La stiinte e aproape la fel ca la real numai ca matematica e mai usoara sau asa ceva... la uman de exemplu numai faci matematica. Eu sunt la uman si n-am mai facut matematica din clasa a 10a. N-am mai facut nici fizica, biologie, chimie tot din a 10a.
Orice ai decide trebuie sa stii ca esti bun. Daca vrei la real trebuie sa stii matematica si sa-ti placa, daca vrei la uman trebuie sa iti placa sa citesti, sa ai imaginatie si sa te pricepi la facut comentarii gen la baltagul, etc...
Succes happy