| andreiutzumc a întrebat:

Am media de la bac 7.56, la română 6.65, matematică 7.50, psihologie 8.55, eu plănuiam să mă duc la facultatea de psihologie de la Unibuc, acum mă gândesc la sociologie, îmi place foarte mult psihologia, dar daca nu am medie, nu prea am ce face, așa că sociologia m-ar ajuta, că are ceva ramuri ale psihologiei.
Din păcate mulți prieteni, profesori, au spus că dacă termin facultatea de psihologie/Sociologie, mor de foame, mă puteți ajuta cu niste sfaturi, ce facultate as putea sa fac, având în vedere această medie de la bacalaureat și aș dori să mă ajute și pe viitor cu un loc de munca decent?

7 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Părerea mea e că ar trebui să dai la psihologie dacă asta chiar îți dorești, inclusiv dacă asta ar însemna să schimbi orașul. Anul trecut a fost 9.42 media din toamnă la București. Nu vreau să te descurajez, pune dosarul acolo, dar și în alte părți.
Asta cu " se moare de foame ", e părerea unora și până la urmă tu trebuie să decizi facultatea, nu restul. Degeaba alegi una foarte " bănoasă " dacă nu-ți oferă aceea satisfacție.
Sociologia chiar dacă poate se aseamănă în anumite locuri, nu e același lucru cu psihologia.
Baftă ^^

| andreiutzumc explică (pentru zurick):

Am văzut că în Brașov la psihologie poate am medie, pentru taxa, in București nu am, nu pot sa fac naveta in Brașov pentru facultate, sau chiar să mă mut acolo, locuiesc cu mama și nu vrea sa stea singura, am discutat cu ea și nu este de acord, totuși o sa pun la psihologie, poate am șanse la taxa

| zurick a răspuns (pentru andreiutzumc):

Mult succes ^^

| isemilia a răspuns:

Aplica in mai multe locuri la facultatea de psihologie si la UniBuc (daca esti sigur ca intri acolo, daca nu aplica si la altele, nu ai ce sa pierzi) la facultatea de sociologie.
Nu e o regula care spune ca X facultate te face sa mori de foame sau ca W facultate iti asigura un loc de munca bine platit. Mergi unde iti place, incearca sa muncesti constant, cat poti de mult, ca sa fie totul bine, iar la final vei vedea ca nu o sa ai regrete. Degeaba mergi la o facultate foarte buna dupa parerea celor mai multi (politehnica, medicina, drept etc), daca tie nu iti place probabil vei avea zero interes si multe regrete si maxim vei fi mediocru in acel domeniu. Alege psihologie / sociologie daca asta te face fericit si daca esti bun la asta (daca, cu alet cuvinte, te descurcai in orele in care se preda asta in liceu). [PS. Daca ai ocazia, incearca sa faci modulul pedagogic, poate te va ajuta pe viitor cu ceva]

| Katoky a răspuns:

Hello!
Nu sunt în măsură eu și nimeni să îți spunem ce facultate să urmezi. Chestia cu muritul de foame mi se pare o tâmpenie, atâta timp cât ție îți place ceea ce faci, de ce nu? Poate o să fi as în domeniu după ce termini sau poate o să îți găsești un loc de muncă în total alt domeniu, dar ceea ce ai învățat să te ajute în multe situații din viață. Poți să faci dreptul, dar asta nu îți garantează că o să devi avocat, procuror, etc, poți să faci orice facultate care să zicem că ar duce la o carieră extraordinară pentru că e egal cu 0. Dacă nu te regăsești în ceea ce faci nu o să o faci cu plăcere.
Oricum dacă facultatea de psihologie/sociologie e alegerea ta ce mai stai pe gânduri? Poate o să regreți dacă nu o faci în viitor.
Ai încredere în tine și în puterile tale, iar sfaturile celor din jur le accepți în măsura în care vrei, nu trebuie să le iei ca bătute în cuie.
Dacă vrei și altă opțiune, încercă să cauți alte profile și vezi cu care ți se pare că rezonezi mai bine. Tu ști exact ce fel de persoană ești, care domeniu te atrage mai mult.
Succes!

| andreiutzumc explică (pentru Katoky):

Îți mulțumesc, sociologia ar fi utilă in orice domeniu daca stau să mă gândesc, până la urmă este știința care studiază intr-un fel comportamentul unui grup de persoane, te ajuta sa te integrezi mai bine In societate și până la urmă peste tot trebuie sa vorbești cu oameni, am înțeles că dacă fac primi 3 ani de licență la sociologie pot sa dau masterat la psihologie, doar trebuie sa am note pe măsură și să iau examenul de admitere pentru socio.

| Katoky a răspuns (pentru andreiutzumc):

Mult succes, sigur o să te descurci dacă asta te pasionează și rezultatele o să fie pe măsura muncii tale.