| UchihaShisui88 a întrebat:

Imi puteti spune ce este propozitia subordonata,completiva directa, subiectiva si un exemplu pentru fiecare happy dau funda pentru cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| HiperSoul a răspuns:

Completiva directa indeplineste rolul unui complement direct pelinga un verb tranzitiv sau o interjectie din regenta si ca exemplu- aflind sa am plecat s-a suparat. P.S. completiva este-ca am plecat. Aia subiectiva indeplineste rolul de subiect al verbului din regenta, ca exempu poftim propozitia: Cine se scoala de dimineata departe ajunge, aici subiectiva e-cine se scoala de dimineata( deparca ar fi eu substantiv doar ca acea parte din propozitie contine un verb. Ambele sunt subordonate. Daca mai ai ceva intrebari poti sa mi le dai. Stiu totul despre subordonate. Funda?

1 răspuns:
| ioandesings a răspuns:

Propoziția completivă directă este o propoziție subordonată având rolul complementului direct la nivel de frază determinând un verb tranzitiv sau o interjecție din propoziția regentă.