| AriAdelean a întrebat:

As dori sa va pun o intrebare din fraza, deoarece chiar nu o inteleg. Doamna profesoara ne-a explicat ca in propozitia "S-a aflat cine vine" subordonata este completiva indirecta, insa eu m-as fi gandit ca e subiectiva sau completiva directa. Ma puteti ajuta explicandu-mi? Ofer fundita.

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

„S-a aflat" este propoziția regentă iar „cine vine "este completivă directă.

| MinniE16 a răspuns:

Este subiectiva....deoarece propozitia principala nu poate avea subiect, propozitia subordonata cere subiectiva..Nu inteleg cum ti-a explicat profesoara. Poate ai inteles tu gresit....ca sa fi fost completiva trebuia sa aiba subiect, ex:''eu am aflat cine vine'' happywinking