| MadalinT00 a întrebat:

Cum deosebim propozitia subordonata subiectiva de completiva directa sau de cea indirecta?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Facandu-ti temele si invatand. Aici este interzis sa-ti faci tema! Drept dovada uite aici cativa suspendati ca si-au facut temele aici: https://www.tpu.ro/utilizatori-suspendati/

| MadalinT00 explică (pentru Salontanul):

Nu e o tema e doar o intrebare de gramatica.

| Salontanul a răspuns (pentru MadalinT00):

Stiu! Asta se intreaba la bar sau la discoteca.

| MadalinT00 explică (pentru Salontanul):

Era sa zic eu la ce se intreaba

| b4stefa a răspuns:

Prin intrebari la sub s cine
Compl d pe cine, ce
Compl. Ind despre cine/ce pentru cine /ce etc
Cred, dar cel mai bine e s.o intrebi pe profa ta

| Salontanul a răspuns (pentru b4stefa):

Incearca sa nu mai raspunzi la teme scolare: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| b4stefa a răspuns (pentru Salontanul):

Stiu ca nu trebuie sa facem teme aici si apreciez atentionarea, dar aici nu e cazul pentru ca e doar o explicatie general valabila nu e o rezolvare la un anumit exercitiu, nu?