| Rallu3 a întrebat:

Îmi puteţi spune şi mie câteva statusuri despre viaţă, indiferenţă, prietenie?

Aştept cât mai multe răspunsuri.
Mulţumesc :*

Răspuns Câştigător
| Marstin a răspuns:

Și în cazul în care dorești statusuri, eu vin doar cu citatele.
Știu că unele sunt prea lungi, ce-i drept, nu le-am făcut eu, așa că voi lăsa autorii. (e logic că nu le-am făcut eu, sunt citate)

Despre viață.

Singura răspundere adevărată este faţă de propriul tău potenţial, faţă de propria ta inteligenţă şi conştienţă, faţă de acţiunea conformă cu ele. – Osho
Am avut revelaţia că în afară de Dumnezeu nu există adevăr. Mai multe adevăruri, zic eu, raportate la Dumnezeu, este egal cu niciun adevăr. Iar dacă adevărul este unul singur, fiind transcendent în esenţă, sediul lui nu e nici în ştiinţă, nici în filozofie, nici în artă. – Petre Țuțea
Dacă ar trebui să-mi rezum în puţine cuvinte experienţa mea, aş spune că jocul m-a dus mereu tot mai departe, tot mai adânc în real. Şi filozofia mea s-ar reduce la o singură dogmă: Joacă-te! – Mircea Eliade ("Isabel şi apele diavolului")
Cea mai mare glorie nu o dobândeşti atunci când nu eşti doborât niciodată, ci atunci când te ridici după ce ai căzut. Confucius
Atunci când te naşti, nu eşti un copac, ci o sămânţă. Trebuie să creşti, trebuie să ajungi la o înflorire, iar această înflorire va fi mulţumirea ta, împlinirea ta. Această înflorire nu are nimic de-a face nici cu puterea, nici cu banii, nici cu politica. Nu are legatură decât cu tine, cu evoluţia ta personală. – Osho
Atunci când cultivi momentul acum, îţi aminteşti în continuare lucruri din trecut, dar căutarea de sine s-a detaşat de această reamintire. Şi încă foloseşti viitorul, pentru chestiuni practice. Puterea dominantă a minţii, care este reţeta neîmplinirii, se risipeşte. - Eckhart Tolle
Ratatul e un om ca noi toţi, cu diferenţa că el n-a consimţit să repecte regula jocului. De aceea îl blamăm şi îl ocolim, îl duşmănim pentru că a dezvăluit secretul nostru, îl considerăm, pe bună dreptate, un mizerabil şi un trădător. – Emil Cioran
Singura funcţie a minţii este de a diviza la nesfârşit. Rolul inimii este de a vedea ceea ce uneşte, lucru de care mintea nu este deloc capabilă. Mintea nu poate să înţeleagă ceea ce se află dincolo de cuvinte; ea poate să înţeleagă numai ceea ce este corect din punct de vedere lingvistic, ceea ce este corect din punct de vedere logic. Ea nu este preocupată de existenţă, de viaţă, de realitate. Mintea este, ea însăşi, o ficţiune. Poţi trăi şi fără minte. Însă nu poţi trăi fără inimă. Şi cu cât existenţa ta este mai profundă, cu atât este şi inima ta mai implicată. – Osho
Indiferent ce faci în viaţă, va fi nesemnificativ. Dar e foarte important să o faci. - Mahatma Gandhi
Viaţa este o curgere, este un fluviu, este o mişcare continuă. Dar oamenii au impresia că ei înşişi reprezintă ceva static. Numai obiectele sunt statice, numai moartea este încremenită; viaţa este o continuă schimbare. Cu cât există mai multă schimbare, cu atât viaţa este mai abundentă. Iar o viaţă abundentă aduce cu sine extraordinare schimbări, clipă de clipă. – Osho
Viata este un joc dur și halucinant, viața înseamnă salturi cu parașuta, înseamnă risc, înseamnă să cazi și să te ridici, înseamnă alpinism, înseamnă voință să ajungi în punctul cel mai înalt și să te simți nemuțumit. – Paulo Coelho
Sunt doar două feluri de oameni pe lume: cei care încearcă să-şi umple goliciunea interioară şi acele persoane foarte rare şi deosebite care încearcă să-şi vadă această goliciune. – Osho
Lucrul cel mai important este să nu încetezi să pui întrebări. Curiozitatea are propria rațiune de a exista. – Albert Einstein
Cel ce mărșăluiește vesel în rând cu trupa, deja și-a câștigat disprețul meu. I s-a dat ditamai creierul din greșeală, din moment ce măduva spinării i-ar fi fost de ajuns. – Albert Einstein
Sunt experienţe cărora nu le mai poţi supravieţui. După ele, simţi cum orice ai face nu mai poate avea nici o semnificaţie. Căci după ce ai atins limitele vieţii, dupa ce ai trăit cu exasperare tot ceea ce oferă acele margini periculoase, gestul zilnic şi aspiraţia obişnuită îşi pierd orice farmec şi orice seducţie. – Emil Cioran
Mai bine o dragoste pierdută, decât una neavută. – Mircea Eliade
Dacă te joci de-ajuns de mult cu un obiect, preocupat fiind să nu-l strici, cu siguranță îl vei strica. – Legile lui Murphy
Omul frumos tinde spre desăvârşire. Dacă nu poate vorbi împotriva urâtului, tace, dar în tăcerea lui e un refuz hristic a tot ceea ce înseamnă urât. – Dan Puric
Uneori ai succes…iar alteori înveți. – Robert Kiyosaki
Primul lucru este acela de a te accepta în mod profund pe tine însuţi. Fiecare se simte inferior într-un fel sau altul. Motivul este neacceptarea faptului că fiecare este unic. Nu se pune problema superiorităţii sau a inferiorităţii. Fiecare face parte dintr-o categorie care îi este proprie şi din acest lucru nu rezultă nicio comparaţie. Şi nu pot să-mi închipui o fiinţă care să aibă totul în această lume. Unii nu au ezitat să încerce, dar au eşuat lamentabil. Fii doar tu însuţi şi va fi suficient. - Osho
Orbit de vocea dorinţei, Nu eşti conştient că Preaiubitul, Trăieşte în adâncul inimii tale. Opreşte gălăgia, Şi vei auzi vocea Lui, În tăcere. - Rumi
Dimensiunea succesului tău este măsurata de puterea dorinței tale, de mărimea visului tău și de cum gestionezi dezamăgirile pe drumul către succes. – Robert Kiyosaki
Uitându-mă în istorie, descopăr că, pe măsură ce eşti mai lăudat când trăieşti, cu atât eşti mai uitat după moarte. – Neagu Djuvara
Nu aranjându-ţi altfel circumstanţele vieţii îţi vei găsi liniştea, ci dându-ţi seama cine eşti la cel mai profund nivel. – Eckhart Tolle
Dacă nu vă puteţi simţi împăcat atunci când sunteţi singur, veţi căuta o relaţie pentru a vă acoperi sentimentul de disconfort. Puteţi fi sigur că această formă de disconfort va apărea într-o formă sau alta în relaţie şi că vă veţi considera probabil partenerul răspunzător pentru acest lucru. – Eckhart Tolle
Nu cedezi un petic de pământ fără să tragi un foc de armă. - Neagu Djuvara
Expertul este o persoană care a făcut toate greșelile posibile într-un domeniu foarte restrâns de activitate. - Legile lui Murphy
A venit odată un franţuz la noi, cu nişte maşini, iar una nu funcţiona tocmai cum trebuie. Dar românul zice: merge şi aşa! Trebuie să scăpăm de acest "mege şi aşa"; că "merge şi aşa" înseamnă că merge oricum. Nu oricum, nu oriunde, nu oricând şi nu orice. - Petre Țuțea
Singurii oameni care percep întregul tablou sunt cei care ies afară din cadru. - Salman Rushdie
Un pont bun pentru golf, încearcă să lovești ușor și bine și prefă-te că nu contează. Apropo, e valabil și în viață. - Donald Trump
Sunt succese care te înjosesc și înfrângeri care te înalță. – Nicolae Iorga
Omul frumos în ziua de azi e cel ce urcă invers pe scară, înfruntând nu numai turma care coboară, dar şi insultele ei! – Dan Puric
Fii devotat lucrurilor mărunte, căci în ele stă puterea ta. – Maica Tereza
Societatea a aranjat lucrurile astfel încât să nu îţi pui niciodată problema propriului tău potenţial. Şi toată nefericirea provine din faptul că nu eşti tu însuţi. Fii doar tu însuţi şi toată nefericirea şi toată competiţia cu ceilalţi dispar; nu îţi mai pasă că alţii au mai mult, că nu eşti tu cel care are mai mult. Dacă vrei ca iarba să fie mai verde, nu are rost să priveşti în curtea vecinului. Este atât de simplu ca iarba să fie mai verde! Omul trebuie să fie înrădăcinat în propria sa energie potenţială, indiferent care este aceasta. Lumea va fi atât de mulţumită astfel, încât acest fapt vi se va părea pur şi simplu incredibil. - Osho
Semeni o faptă, culegi un obicei; semeni un obicei, culegi un caracter; semeni un caracter, culegi un destin. – Dalai Lama
Fericirea nu e ceva gata făcut, ea vine din faptele tale. – Dalai Lama
Ceea ce vrem să facem, s-o facem atunci când vrem; pentru că acest "vrem" se schimbă şi are scăderi şi amânări. – William Shakespeare
Înfrânge-ţi durerea, fii vesel de se poate, căci tot la zi ajunge şi cea mai lungă noapte. – William Shakespeare
Toate necazurile pe care le-am avut, toate supărările şi obstacolele m-au întărit… Poate nu-ţi dai seama atunci când ţi se intamplă, dar să ţi se întoarcă spatele poate fi cel mai bun lucru pentru tine. - Walt Disney
Cu vorbe nu plăteşti datoriile. – William Shakespeare
Prietenii sunt ca pepenii: încerci o sută şi alegi doi, trei. – Confucius
Nu judeca o carte după coperta sa. – Proverb
Adevărata "măsură" a vieţii unui om nu se poate obţine decât prin "lipsa de măsură", dorind "fără măsură", îndrăznind "fără măsură", iubind "fără măsură". – Octavian Paler
Prieten adevărat este acela care te sfătuiește de bine, iar nu acela care îți laudă nebuniile. – Anton Pann
Dacă A reprezintă succesul în viață, atunci A este egal cu x plus y plus z. Munca reprezintă x; y înseamnă joaca; iar z – să ști să taci naibii din gură. – Albert Einstein
Trăieşte o viaţă onorabilă. Atunci când îmbătrâneşti şi te gândeşti în urmă, vei putea să te bucuri a două oară de ea. - Dalai Lama
Ajungi la un nivel cand nu mai lucrezi pentru bani. – Walt Disney
Fii tu însăţi schimbarea pe care vrei să o vezi în lume. – Mahatma Gandhi
Sarcina ta nu este să cauţi iubirea, ci doar să cauţi şi să găseşti toate barierele dinlăuntrul tău pe care ţi le-ai construit singur pentru a te feri de ea. – Rumi
Noi suntem ca un cântec, nu credeți? Un cântec nu se poate cânta niciodată de la sfârşit spre început. Trebuie să-l cânţi totdeauna îndreptându-te spre sfârşit. - Octavian Paler
Fericirea este armonia dintre ceea ce gândești, ceea ce spui și ceea ce faci. – Gandhi
Copilăria e cadoul pe care ni-l dă viaţă. – Horaţiu Mălăele
Iubirea-i pur şi simplu nebunie. Îndrăgostiţii merită închisoarea ba chiar şi biciul. Motivul pentru care îndrăgostiţii nu sunt, totuşi pedepsiţi şi trataţi astfel, şi că acest fel de nebunie se dovedeşte a fi atât de răspândit este că biciuitorii sunt, la rândul lor, îndrăgostiţi. - William Shakespeare
Nu am muncit inutil şi nu m-am băgat în lucruri care nu mi-au făcut plăcere. Până la urmă, mi-am făcut un drag din a merge la munca pe care o fac. – Horaţiu Mălăele
Întotdeauna m-a uimit să cunosc oameni pentru care cărţile pur şi simplu nu contează şi oameni care dispreţuiesc actul lecturii, darămite pe cel al creaţiei. Poate e întotdeauna uimitor să afli că dragostea ta nu e la fel de atractivă pentru alţii, cum e pentru tine. - Salman Rushdie
Abţine-te să dojeneşti pe cineva, oricine ar fi. Dacă oamenii s-ar putea schimba, s-ar schimba. Dar nu pot. Iar tu şi mai puţin ca ei. – Emil Cioran
Cred că acesta este scopul suprem: să trăiești o viață a pasiunii și autenticității. Iar orice e mai puțin decât asta, e mai puțin. De ce ai accepta mai puțin? – Alex Allman
Fii realist, dorește-ți mereu imposibilul. – Paulo Coelho
Poate alergăm, mergem, ne împiedicăm sau zburăm. Dar să nu uităm niciodată scopul călătoriei sau să pierdem vreo șansă de a vedea un curcubeu. – Gloria Gaither

Despre fericire.

Fericirea nu poate fi cumpărataă cu bani și dragostea nu poate fi dobândită cu forța. – Emile Zola
Fericirea este plăcerea care nu se repetă. – L. N. Tolstoi
M-am întrebat dacă nu cumva e nevoie să suferim ca să discutăm serios despre fericire…dacă nu cumva drumul spre Paradis trece obligatoriu prin infern. – Octavian Paler
Alergăm după fericire până departe, fie pe mare, fie pe uscat, dar fericirea e aici, aproape. – Quintul Horatius Flaccus
În căutarea fericirii
Mic îndreptar de fericire
Fericirea se află lângă tine
Când alții te cred fericit și tu crezi că nu ești, ia-te după ei! – Raymond Ruyer
Ca să fii fericit, nu este suficient să găsești momentul fericirii. Trebuie să știi să uiți atât ce-a fost înainte, cât și ce va fi după acest moment. – Konstantinos Tsatsos
Nu vei fi nicicând fericit atâta timp cât vei fi torturat că cineva este mai fericit decât tine. – Seneca
Fericirea nu are istorie, fiindcă istoria nu poate ieși din veșnica surpriză pe care ți-o face ființa iubită prin însăși existența ei. – Marin Preda
Prima rețetă pentru fericire este: evită să meditezi prea mult asupra trecutului. – Andre Maurois
Fericirea unui om nu constă în lipsa dorințelor, ci în cunoașterea perfectă a lor. – Alfred, Lord Tennyson
De cele mai multe ori, ceea ce numim noi fericire e ceea ce nu cunoaștem. – Anatole France
Fericirea tace și se ascunde. Numai nefericirea este militantă și zgomotoasă.– Duiliu Zamfirescu
Mulțumirile mici sunt fericiri adevărate. Numai când ești însetat, fiecare picătură de apă face mai mult decât un diamant. – George Topârceanu
Fericirea nu este determinată de nivelul de prosperitate ci de căldura relației dintre inimi și de modul în care percepem lumea. Ambele atitudini sunt în puterea noastră. Fiecare din noi este fericit atunci când decide să fie fericit și nimeni nu ne poate împiedică. - Aleksandr Isayevich Solzhenitsyn
Trebuie să râzi înainte de a fi fericit, de teamă că vei muri fără să fi râs vreodată. -€“ Jean de la Bruyere
Fericirea se naște numai din înțelegere. Fericirea nu se pierde, nu se câștigă, ea doar există. -€“ Teodor Mazilu
Secretul fericirii este să îi faci pe ceilalți să creadă că ei sunt cauza fericirii. -€“ Al Batt
Oamenilor le este greu să fie fericiți deoarece întotdeauna văd trecutul mai frumos decât a fost, prezentul mai rău decât este și viitorul mai dificil decât va fi. -€“ Marcel Pagnol
Fericirea poate fi întâlnită într-un simplu grăunțe de nisip din deșert. - Paulo Coelho
Fericirea supremă în viață este convingerea că suntem iubiți, iubiți pentru noi sau, mai curând, în ciuda noastră. - Victor Hugo
(acum am văzut că am încurcat prietenie cu fericire)

Adevărata cerință: Despre prietenie.

"Prietenia înseamnă un suflet în două trupuri". (Aristotel)
"Eu pot să număr pe degete prietenii pe care îi am, dar cu ei vorbesc ca și cum aș vorbi cu mine, iar cu lume, în general, ce rost are să stai de vorbă dacă nu spui ce gândești". (Ileana Vulpescu)
"Prietenia este singura afecțiune curat omenească; toate celelalte își au începuturile la animal și sunt pur fizice". (Garabet Ibrăileanu)
"Pretenia e ca un fir, care odată rupt, poate fi legat la loc, dar rămâne nodul". (Octavian Paler)
"Adevărata prietenie este sănătate pură; valoarea ei este rar apreciată, până când ai pierdut-o". (Charles Caleb Colton)
"Prietenia este una dintre mângâierile vieții". (Gala Galaction)
"Ceea ce este sublim în prietenie nu este atât a muri pentru prietenul tău într-o ocazia strălucită cât a te sacrifica pentru el zilnic și cu discreție". (Stendhal)
"Prietenia e singurul antidot pentru ură, este singura garanție pentru pace". (Buddha)
"Unii oameni se adresează preoților, alții poeziei, eu merg la prietenii mei". (Virginia Woolf)
"Amintiți-vă, cu toții ne împotmolim, fiecare dintre noi. De aceea e așa de bine să mergem înainte ținându-ne de mână". (Emily Kimbrough)
"Viața este nimic fără prietenie". (Mărcuș Tullius Cicero)
"Un prieten ne acceptă așa cum suntem și în același timp ne ajută să fim ceea ce ar trebui să fim". (Autor necunoscut)
"Eu am înțeles de ce nu sunt mulțumit. Pentru că nu mi-am deschis sufletul prietenilor". (Mircea Eliade)
Niciun drum nu este lung atunci când ai compania potrivită. (proverb turc)
"Un singur trandafir poate fi grădina mea... un singur prieten poate fi lumea mea". (Leo Buscaglia)
"Prietenia este mereu o dulce responsabilitate, niciodată o oportunitate". (Kahlil Gibran)
"Un prieten este acel cineva în compania căruia îndrăznești să fii tu însuți". (Frank Crane)
"Să mergi cu un prieten prin întuneric este mai bine decât să mergi pe lumină singur". (Helen Keller)
"În prietenie, la fel ca și în dragoste, adesea te fac mai fericit lucrurile știute, decât cele pe care nu le cunoști". (Francois de La Rochefoucauld)
"Iubirea este precum tufa de trandafiri sălbatici; Prietenia precum un copac sfânt". (Emily Bronte)
"Un prieten loial face cât o mie de rude". (Euripide)
"Iubirea este mai rară decât genialitatea însăși. Iar prietenia este mai rară decât iubirea". (Charles Peguy)
"Viață trebuie fortificată de multe prietenii. Să iubești și să fii iubit este cea mai mare fericire a existenței. (Sydney Smith)
"O îmbrățișare este precum un bumerang a€“ o primești înapoi cât ai clipi". (Bil Keane)
"Un prieten adevărat nu îți stă niciodată în cale, decât în cazul în care se întâmplă să te duci la fund". (Arnold H. Glasow)
"Este îngrozitor să nu ai un prieten căruia să îi spui cât ești de fericit sau trist". (Panait Istrati)

Și despre indiferență

"Opusul dragostei nu este ura, ci indiferenţa." Elie Wiesel
"Cel mai mare păcat faţă de oameni nu este ura, ci indiferenţa faţă de ei." George Bernard Shaw
"Indiferenţa este esenţa inumanului." George Bernard Shaw
"Indiferenţa este paralizia sufletului, o moarte prematură." Cehov
"Indiferenţa nu-i decât laşitate." Lev Tolstoi
"Politeţea e indiferenţă organizată." Paul Valery
"Indiferenţa este cea mai puternică forţă din univers. Ea face tot ce atinge lipsit de sens. Iubirea şi ura nu au nici o şansă împotriva ei." Joan Vinge
"Indiferenţa este cea mai elegantă formă de refuz. Dar poate fi, la fel de bine, şi cea mai perversă." Juliana Mallart
"Ignoranţa profundă inspiră tonul dogmatic; acel care nu ştie nimic crede că poate învăţa pe alţii ceea ce abia a aflat el însuşi; acel care ştie multe nu-şi închipuie că ceea ce spune ar putea fi necunoscut şi se exprimă mai cu indiferenţă." La Bruyere
"Seninătatea sfântului nu este stoicism,
nici negaţie, nici indiferenţă.
Sensibil la tot.
Înghite tot.
Dar totul ajunge la el transformat prin credinţa sa.
Mâine? El este în mâna lui Dumnezeu." Henry le Saux
"Dacă gelozia este cel mai adesea o dovadă de dragoste, încrederea oarbă nu vesteşte cumva un început de indiferenţă şi oricum o răcire?" Yves Gandon
"Există fapte mici în aparenţă, dar care în viaţa sufletească sunt evenimente mari. Într-adevăr, uneori un gest conţine o întreagă dramă, accentul unui cuvânt destramă o întreagă viaţă, indiferenţa unei priviri ucide cea mai fericită iubire." Balzac
"Prin definiţie, omul nu este diferit, ci indiferenţa sa este cea care face diferenţa." Weber Fabrice
"Singurul fel de demnitate autentică este acela care nu este diminuat de indiferenţa celorlalţi." Dag Hammarskjold
"Dacă cotidianul ţi se pare sărac, nu-l acuza pe el. Acuză-te pe tine şi spune-ţi că nu eşti suficient de poet pentru a evoca bogăţiile lui. Căci pentru creator nu există nici indiferenţă şi nici un loc sărac şi indiferent." Rilke
"Toate lucrurile vin de la sine şi, acest lucru ne poate tenta cu uşurinţa să ne relaxăm, şi să lăsăm lucrurile să-şi urmeze cursul firesc, fără a acorda atenţie amănuntelor. Această indiferenţă este rădăcina tuturor relelor." I Ching
"Indiferenţa provine din ignoranţă, şi cu cât cineva este mai înţelept, cu atât este determinat de ceea ce este perfect." Seibnitz
"Nu călăul mă va speria, nici căderea definitivă a trupului, nici încărcătura puştilor morţii, nici umbrele pe zid, nici noaptea când pe pământ mai pâlpâie azvârlită doar ultima stea a durerii, ci indiferenţa oarbă a unei lumi nemiloase, nesimţitoare." Roger Waters
" In­toleranţa produce război şi priveşte cu indiferenţă către condiţii de neîngăduit." Neal Donald Walsch
"Dragostea nu poate fi indiferentă. Nu ştie cum să o facă." Neal Donald Walsch
"Separarea dă naştere la indiferenţă, la falsă superioritate. Unitatea produce compasiune, egalitate adevărată." Neal Donald Walsch
"Sursa de inspiraţie pentru mine este indiferenţa. Poezia: sănătate şi impasibilitate. Arta de a tăcea." Vincenzo Cardarelli
"Dragostea şi ura nu sunt opuse. Opusul dragostei este indiferenţa." A.S. Neill
"Calomnia este o patimă ciudată; încercarea de a o înlătura o face să trăiască; indiferenţa o distruge în mod inevitabil." Thomas Paine
"Ei spun că moartea te ucide, dar nu-i aşa. Plictiseala şi indiferenţa te omoară." Iggy Pop
"De-a lungul istoriei, ceea ce a făcut ca răul să triumfe a fost inerţia celor care ar fi putut acţiona, indiferenţa celor care aveau mai multă minte, tăcerea vocii justiţiei când conta cel mai mult." Haile Selassie
"Nu, nu trebuie iubiţi cei sănătoşi, cei siguri de sine, cei mândri, cei mulţumiţi, cei bucuroşi – ei n-au nevoie! Ei primesc dragostea cu îngâmfare şi indiferenţă, doar ca pe un omagiu care li se aduce, ca pe o obligaţie ce li se cuvine de drept." Henry Jaeger
"Nu-i aşa că indiferenţa mea ţi-a rupt inima, inimă plină de mine, dar îl iau pe Dumnezeu ca martor că nu era o indiferenţă reală." Veronica Micle
"Acolo unde indiferenţa trece drept imparţialitate." Valeriu Butulescu
"Din toate păcatele omeneşti, cel mai detestabil rămâne, fără putinţă de tăgadă, nepăsarea, augusta indiferenţă a omului faţă de suferinţele şi durerile omului de lângă." Aurel Baranga
"Ocara sau lauda înseamnă viaţă. Indiferenţa ucide." Emil Gherasim
"Indiferenţa este esenţa lipsei de comunicare." Emil Hossu
"Fenomenala indiferenţă a morţii e doar o poveste: moartea e cea mai profitabilă investiţie a vieţii." Costel Zagan
"Când nesimţirea exagerează, o numim indiferenţă. Dar când ultima este în exces, se frizează… regnul mineral." Costel Zagan
"Iubim ce ne creşte în suflet şi nu e al nostru – uneori, ura, indiferenţa." Mariana Fulger
"Îmi dădeam seama că un foarte valoros anticorp este indiferenţa, dar altul şi mai bun eşti tu însuţi. Adică: ai singur grijă de tine. Nu aştepta ajutor. Dă-l, dacă poţi; dar nu-l aştepta." Irina Fieroiu
"Nu se poate susţine stupiditatea că nu există cauze şi adevăruri care să merite să te pasionezi pentru ele, că totul e relativ şi indiferent, în raport cu… eternitatea. Totdeauna indiferenţa asta ideologică şi amabilă, prezentată sub unghiul veşniciei, ascunde mici aranjamente făcute sec, sub unghiul actualităţii şi cu caracter strict personal." Camil Petrescu
"Am sărutat-o chiar pe această femeie care nu mai era a mea, era a morţii şi am privit-o cu indiferenţa cu care priveşti un tablou!" Camil Petrescu
"Totdeauna indiferenţa este ideologică şi amabilă, prezentată sub unghiul actualităţii şi cu caracter strict personal." Camil Petrescu
"Dacă aş fi sigur că mântuirea mi-e indiferentă, aş fi de departe cel mai fericit om care-a fost vreodată." Emil Cioran
"Răul, părăsind indiferenţa originară, şi-a luat Timpul ca pseudonim." Emil Cioran
"E primejdios să afişezi indiferenţa, când nu-i eşti predestinat: pierzi astfel multe defecte preţioase, necesare împlinirii unei opere." Emil Cioran
"Două căi se deschid în faţa bărbatului şi a femeii: ferocitatea şi indiferenţa. Totul ne arată că o vor alege pe cea de-a doua." Emil Cioran
"Aş prefera să am o mie de inimi de cavaleri medievali nefericiţi în dragoste decât una cu flăcările lângă indiferenţa Divinităţii." Emil Cioran
"Iar atunci când iubirii tale i s-ar răspunde cu dispreţ sau cu indiferenţă, când toţi oamenii te-ar abandona şi când singurătatea ta ar fi suprema părăsire, toate razele iubirii tale ce n-au putut pătrunde în alţii ca să-i lumineze sau să le facă întunericul mai misterios se vor răsfrânge şi se vor reîntoarce în tine, pentru ca în clipa ultimei părăsiri strălucirile lor să te facă numai lumina şi văpăile lor numai căldură. " Emil Cioran
"Dar cel mai mult îmi repugnă indiferenţa oamenilor faţă de propria lor ţinută etică. " Horia-Roman Patapievici
"Blândeţea se poate manifesta şi ca irascibilitate şi ca indiferenţă, cu condiţia să-şi aleagă, pentru aceasta, circumstanţele potrivite." Andrei Plesu
"Blândeţea e o medie între irascibilitate şi indiferenţă." Andrei Plesu
"A răspunde agresiunii prin nonviolenţă e un act de voită indiferenţă, dar de indiferenţă bine practicată." Andrei Plesu
"Nimic durabil nu se poate întemeia pe indiferenţă." Octavian Paler
"Indiferenţa celorlaţi sau indiferenţa în iubire, ne pot duce într-o stare în care ajungem să devenim indiferenţi şi faţă de noi înşine. Şi, din păcate, nu este vorba de acea indiferenţă care să se confunde cu iubirea Christică şi să implice sacrificul personal pentru binele altora. " Octavian Paler
"Ne doare indiferenţa celorlalţi faţă de noi, mai ales atunci când vorbim de persoane apropiate." Octavian Paler
"Multă vreme am crezut că ar trebui să mă tem de oameni care iţi vor răul, de prieteni care pot trăda, de sentimente care pot provoca durere, de gesturi tandre care pot părea ridicole… Nu eram pregătit să pricep că indiferenţa poate fi mult mai traumatizantă şi demoralizantă decât toate acestea. " Octavian Paler
"Oboseala de a fi român a devenit indiferenţă, pentru ca, apoi, să o trăim astăzi difuz, ca pe o ruşine." Dan Puric
"Dacă te uiţi în ochii unui câine, el ori te înţelege, ori te muşcă – indiferenţa îi este străină." Grigore Vieru
"Cel mai desăvârşit artist poate fi descurajat de critica sau de indiferenţa celei mai desăvârşite nulităţi." Adina Olanescu
"În orice întâlnire este ceva ce rămâne în mine din celălalt chiar şi atunci când acela pleacă. Lăsăm în celălalt prin întâlnire câte puţin din noi. Ne lăsăm pe noi înşine ca un chip sculptat în marmura fiinţei aceluia pe care l-am întâlnit. Şi dacă timpul, distanţa sau indiferenţa acoperă cu praful uitării pe "celălalt" din noi, el ne interoghează şi se strigă din îndepărtare pe sine însuşi născând în noi dorul. " Viorel I. Coman
"Dacă o fiinţă umană încearcă să vă inoculeze otrava îndoielilor demoniace, refuzaţi să ascultaţi tot ceea ce ea vă spune, fără a vă simţi obligaţi să vă scuzaţi, şi îndepărtaţi-vă imediat de ea, manifestând, de la caz la caz, indiferenţă sau compasiune. Procedând în felul acesta, vă veţi dovedi vouă înşivă că sunteţi o fiinţă umană liberă, care nu se lasă influenţată de toate sugestiile abjecte care vin din afara ei." Gregorian Bivolaru
"Adevărata prietenie este comuniunea de idei, ea este cea care îţi dă aripi spre a depăşi obstacolele vieţii. Ea ne îndepărtează de tristeţea vieţii, de urâtul din viaţă, de indiferenţa generală." Ecaterina Chifu
"Indiferenţa înseamnă subestimare." Michelle Popescu
"Nu te lăsa biruit nici de ură, nici de dispreţ, nici de indiferenţă. Adu-ţi aminte că puterea celor răi, corupţi, proşti şi leneşi este efemeră." Ion Vlasiu
"Asemănătoare unei injurii care nu mai înseamnă nimic – dacă odinioară însemnase totuşi ceva – toleranţa, prin definiţie, este o insultă adusă realităţii, precum şi o depreciere adusă inteligenţei. Departe de a fi o virtute, ea nu consfinţeşte decât indiferenţa şi neputinţa." Vladimir Ghika
"N-am specializat în vânătoarea de himere uitând că suntem doar trecători efemeri într-o lume total indiferentă." Vasile Gavrilescu
"De ce viaţa noastră tinde să devină goală, greoaie, săracă şi indiferentă fără atingerea cuiva drag?’ Liviu Pendefunda
"Prin indiferenţă îl faci pe cel de lângă tine să nu existe." Ovidiu Kerekes
"Indiferenţa este un concept creat pentru a ascunde în spatele său atitudinile incerte." Maricel Popa
"Indiferenţa poate jigni mai mult decât o insultă." Vasile Ghica
"Indiferenţa, egoismul şi individualismul ucid suflete." Anonim
"Cel mai bun tratament pentru o răceală este indiferenţa." Anonim
"Nu-ţi fie teamă de duşmani, în cel mai rău caz, ei te pot ucide; nu-ţi fie teamă de prieteni, în cel mai rău caz, ei te pot trăda; fie-ţi teamă de cei indiferenţi – ei nici nu ucid, nici nu trădează, dar cu acordul lor tacit se comit omoruri şi trădări." Anonim

Sunt bune și de status.

4 răspunsuri:
| AnndaD a răspuns:

Pe site-ul ăsta sunt frumoase: http://adacristina.wordpress.com/.
Sper că te-am ajutat >; dd