| Barbiie a întrebat:

Imi puteti spune si mie cum identific o propozitie completiva directa, indirecta, subiectiva, predicativa, atributiva. etc? puppy dog eyes
de exemplu. completiva directa are intrebarea "ce?". plzzz:Xfunda+vot!

Răspuns Câştigător
| Rinnelle a răspuns:

Completiva directa raspunde la intrebarile pe cine?/pe ce? si ce?
Completiva indirecta raspunde la toate intrebaril la cine?/la ce?/pentru cine?/pentru ce? si multe altele inainte de cine si ce cum ar fi cu,in,peste,despre etc,si raspunde si la intrebarile cui?
Completiva subiectiva raspunde la intrebarile cine?/ce?
Completiva predicativa raspunde la intrebarile predicatului verbal si nominal,dar mai des la cel nominal de ex: ce este?
Completiva atributiva raspunde la intrebarile: ce fel de? care? a,al, ai, ale cui?