| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Maine am simulare la romana si vreau. Sa imi explicati care stiti urmatoarele lucruri:

1. Contragerea si expansiune propozitiilor.

2. Cum se contruieste o fraza in care sa ai o propozitie subiectiva (SB)?
Dupa ce urmeaza propozitia subiectiva si cand iti dai aeama ca eate subiectiva?

3. Cum se construieste o fraza in care sa ai o propozitie predicativa (PR)?
Dupa ce urmeaza predicativa si cand iti dai seama ca e predicativa?

4. Cum se construieste o fraza in care sa ai o propozitie atributiva ( ATR)?
Dupa ce urmeaza atributiva si cand iti dai seama ca e atributiva?

5. Cum se construieste o fraza in care sa ai o completiva directa / indirecta (CD /CI)?
Dupa ce urmeaza completiva directa/indirecta si cand iti dai seama ca e directa / indirecta?

Va rog frumos din suflet sa ma ajutati,as vrea sa le inteleg mai bine, deoarece maine am simulare.

1 răspuns:
| QueenRaluca24 a răspuns:

Atributivă raspunde la întrebarea ce fel de? Completivele nu sunt in programa de la simulări. Predicativa urmează după predicatul nominal incomplet, este, exp Adevarul este ca nu am învățat