| ea_8849 a întrebat:

Cum aflu sau ce intrebari pun ca sa aflu ce fel de propozitie este : subiectiva, predicativa, atributiva, completiva directa sau completiva indirecta indirecta? help me:*:*fundita big grin!

3 răspunsuri:
| Gândac a răspuns:

Buna!
Fiecare raspunde la intrebarea partii de propozitie din care s-a dezvoltat.Subiectiva raspunde la intrebarile subiectului,predicativa la intrebarile predicatului,si asa mai departe.
O sa iti spun intrebarile fiecarei parti de propozitie:
-Subiect:cine?,ce?
-Predicat: ce face?, cine este?, ce este?, cum este?
-Atribut: care?, ce fel de?, a/al/ai/ale cui?, cat?
-Complemet Direct: ce?,pe cine?
-Complement indirect: de cine?, de ce?, de la cine?, de la ce?, pentru cine?, pentru ce? (in Acuzativ) si cui? (cand sta in D)

Mai poti recunoaste propozitiile pe care le-ai enumerat dupa termenii regenti.
De ex.:
Subiectiva are ca termeni regenti :
1) un vb predicativ la un mod personal ( Castiga cine participa.)
2)un vb impersonal "a fi" cu sens de a se intampla, a ramane, a ajunge (Era sa plece fara mine.)
3)o expresie vb impersonala : e bine, e rau, e de dorit, e placut, e usor, e greu etc ( E bine ca ai venit)
4)un vb impersonal cu forma reflexiva:se zice, se spune, se aude, se crede ( Se zice ca va ploua.)
5) o locutiune verbala impersonala cu valoare de predicat nominal: a nu-i da mana ( a nu-si permite) a-i veni la socoteala, a-i intra in cap. (I-a intrat în cap că-i grozav.)
6)6. un adverb predicativ: sigur, desigur, fireşte, negreşit, probabil, pesemne, posibil, păcat, destul, bine, bineînteles, natural, neîndoios.(Desigur că îşi mai amintea de mine.)
7. o locuţiune adverbială predicativă: fără îndoială, fără doar şi poate, de
bună seamă, de prisos, cu siguranţă
Fără îndoială că nu aătepta de la mine nici vorbă bună, nici
dezmierdare.
8) un verb cu forma impersonală, adesea precedat de un pronume
personal în dativ sau în genitiv: îmi vine, îţi place, ne convine, vă rămâne,
îţi pare
Îmi place să vizitez diferite spectacole.
9)un verb la diateza pasivă folosit ca impersonal: e admis, e permis, e
stabilit, este dat, e hotărât, este scris, e interzis
E interzis să se deranjeze orele.
10) verbul TREBUIE, care este un verb impersonal chiar când în aparenţă(Trebuie sa plecam.)

| SophieLoVeKorea a răspuns:

Pai la subiectiva: in propozitia principala nu exista subiect si daca are verbul a trebui sau alte verbe impersonale este automat subiectiva.
la predicativa: verbul din principala este mereu copulativ mai ales a fi cand are forma de este, a insemna si a deveni.
la atributiva: determina un substantiv, un numeral sau un pronume din principala(adica te uiti la cuvantul dinaintea barei de despartire a prop.
si la completiva directa nu stiu ca inca nu am ajuns acolo. big grin
oricum sper ca te-am ajutat si e bine cum am zic ca la ultimu test de la romana am luat 10 big grin.winking

| mihaela_3260 a răspuns:

Buna.stiu eu cum.la sb cine? ce? si determina:verb pers,verb impers,verbe reflexive impers, expresii verbale,adv pred,loc adv pred! la PR(la nivelul frazei, prin contragere, ea devine Np pe lnca v copulativ)si nu rasp la nici-o intrebare...AT are intrebari:care? ce fel de? cati? cate?(a,al, ai, ale)cui? si determ un subst sau un inlocuitor al acestuia